50. Góralski Karnawał w Bukowinie

Zapraszamy na 50. Jubileuszowy Góralski Karnawał, który potrwa do niedzieli 13 lutego. Małopolska jest głównym partnerem tego wydarzenia.
 
Grafika promująca wydarzenie.

 

Już dziś (9 lutego br.) w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczyna się wyjątkowe wydarzenie. Przyciąga ono na Podhale rzesze turystów, miłośników kultury ludowej, a przede wszystkim najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski i tancerzy z subregionów górskich.

Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał rozpocznie się od parady plenerowych grup kolędniczych wzdłuż głównej ulicy Bukowiny Tatrzańskiej. W okolicy ronda na Klinie widzowie będą mieli możliwość zobaczyć pierwsze konkursowe prezentacje kolędników. Zgodnie z tradycją, nie zabraknie przejazdu banderii konnej oraz zaprzęgów z kapelami i zaproszonymi gośćmi. Organizatorzy obiecują, że jak zawsze będzie radośnie i kolorowo!

Oficjalne otwarcie Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału odbędzie się w Domu Ludowym.

Wieczorne spotkania z folklorem rozpoczną się od wielopokoleniowego występu bukowian pt. „Z bukowiańskik wiyrchów, tatrzańskie widoki”. Na scenie zobaczymy jak tradycja łączy pokolenia i daje radość niezależnie od wieku.  W kolejne wieczory na scenie Domu Ludowego wystąpią:

  • Zespół Porąbcoki z Porąbki Uszewskiej (krakowiacy wschodni)
  • Zespół Zielony Jawor z Krempach (Spisz)
  • górale kliszczaccy z Trzebuni

W czwartek (10 lutego br.) organizatorzy zapraszają na ogólnodostępne seminarium, które poprowadzą: prof. dr hab. Stanisław Węglarz, dr Dorota Majerczyk, dr hab. Tomasz Nowak oraz Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”.

Również w czwartek (10 lutego br.) o godz. 15.00 rozpocznie się najważniejsza część Góralskiego Karnawału czyli ogólnopolski konkurs grup kolędniczych. O godzinie 20.00 rozpoczną się konkursowe zmagania w tańcu zbójnickim i popisie par tanecznych.

W sobotę (12 lutego br.) zapraszamy do Bukowiny Tatrzańskiej miłośników psów, a w szczególności owczarków podhalańskich. Na terenie Domu Ludowego odbędzie się bowiem XI Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich.

W niedzielny poranek (13 lutego br.) Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał przeniesie się na Wierch Rusiński (obok stacji narciarskiej Rusin-ski) gdzie będą miały miejsce zawody strzeleckie o Turoniowy Róg oraz widowiskowe i budzące wiele emocji Kumoterki.

Jak co roku, tak i tym razem Góralskiemu Karnawałowi będzie towarzyszyć wystawa twórczości ludowej. Podczas wystawy będzie można zobaczyć ręcznie wykonane prace z malarstwa, metaloplastyki, stroju regionalnego, haftu, kuśnierstwa, kowalstwa, rzeźby, snycerki, koronkarstwa i meblarstwa.

W dniu otwarcia karnawału zaplanowane są „Jubileuszowe Posiady” z udziałem zaproszonych gości. Podczas tego spotkania zostaną uhonorowane osoby zasłużone dla Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.

Dla osób, które nie będą mogły osobiście wziąć udziału w wydarzeniu przewidziane jest udostępnienie transmisji on-line.

Głównym Partnerem 50. Góralskiego Karnawału jest Województwo Małopolskie.

Wydarzeniu patronuje Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

Szczegóły na stronie wydarzenia: https://goralskikarnawal.pl/

Zapraszamy!

Źródło: malpolska.pl

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.