Wiesław Janczyk nowym członkiem Rady Polityki Pieniężnej

Urodzony w Chomranicach Wiesław Janczyk został powołany przez Sejm RP na nowego członka Rady Polityki Pieniężnej. Posłowie odrzucili kandydaturę Jakuba Borowskiego. 

Wiesław Janczyk to bardzo znany małopolski polityk urodzony w Chomranicach, miejscowości znajdującej się w powiecie nowosądeckim. Obecnie jest posłem wybranym z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej zasiadał w ławach Sejmu RP VI, VII oraz VIII kadencji.  Od wielu lat piastuje wysokie stanowiska w Komisji Finansów Publicznych, będąc w latach 2016-2017 wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym. Jest także członkiem Podkomisji Stałej d.s. Instytucji Finansowych, której przewodniczył w VII oraz IX kadencji. W latach 2016-2018 sprawował funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i przewodniczył Komisji Nadzoru Audytowego.

Polityk jest mocno związany z naszym regionem. Kończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, kończąc Wydział Filologiczny ze specjalnością filologii polskiej. Następnym kierunkiem były studia podyplomowe w Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu, gdzie pogłębiał wiedzę w zakresie rachunkowości i zarządzaniu finansami. Wiesław Janczyk jest również wpisany na listę doradców podatkowych.

Przez pewien czas sprawował funkcję prezesa ZEW Niedzica w Niedzicy, a także był członkiem zarządu Remag w Katowicach. Pracował również dla Banku Gospodarki Żywnościowej SA.

Rada Polityki Pieniężnej składa się z dziesięciu członków. Oprócz Prezesa NBP, powoływanego przez Sejm RP na wniosek Prezydenta, są to trzy osoby z mianowania Sejmu RP, trzy wybierane przez Senat RP oraz trzech członków mianowanych przez Prezydenta RP.

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.