Kraków pokonuje bariery

Konkurs „Kraków bez barier” od piętnastu lat pomaga promować dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także postawy, inicjatywy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają pełniej uczestniczyć w życiu miasta i korzystać z oferty różnych instytucji i firm. Kandydatury do kolejnej edycji konkursu zgłaszać można do 28 lutego br.

Kraków Bez Barier baner 2021

 

Celem konkursu jest promowanie osób, instytucji i firm, które podejmują działania mające na celu ułatwianie funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami.

„Kraków bez barier” przez jedenaście lat był konkursem architektonicznym. Następnie postanowiono rozszerzyć formułę o dodatkowe, ważne społecznie kategorie. Dzięki rozszerzeniu formuły, od 2018 roku nagrody i wyróżnienia otrzymują zarówno firmy architektoniczne, które przystosowują obiekty i przestrzeń publiczną do potrzeb niepełnosprawnych, ale też twórcy innowacyjnych projektów badawczych i organizatorzy wydarzeń społecznych promujących Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami.

Dzięki konkursowi o przedsięwzięciach i inicjatywach, w których potrzeby osób z niepełnosprawnościami zajmują ważne miejsce, dowiaduje się coraz więcej mieszkańców Krakowa. Konkurs sanowi też znakomite źródło przykładów i rozwiązań, które warto naśladować.

Do poniedziałku, 28 lutego można zgłaszać obiekty oraz innowacyjne projekty, poprawiające komfort życia osób z niepełnosprawnościami. Nagrody będą przyznane w kategoriach:

 • Budownictwo dostępne – obszary: obiekty użyteczności publicznej, przestrzeń publiczna, obiekty i przestrzenie zabytkowe
 • Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze
 • Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami
 • Osobowość roku
 • Najlepsza firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

Wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy należy przesłać:

 • pocztą: Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków
 • mailowo: sz.umk@um.krakow.pl

Zgłoszenie w konkursie może przekazać każda pełnoletnia osoba fizyczna, a także związki, stowarzyszenia i instytucje.

Regulamin konkursu „Kraków bez barier” oraz formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie internetowej krakow.pl/bezbarier.

„Kraków bez barier” od kilkunastu lat zmienia miasto. Pomaga likwidować bariery architektoniczne, tworzyć przestrzeń przystępną i przyjazną dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, a także inspiruje i podsuwa pomysły na konkretne zmiany i kierunki zmian.

Do ubiegłorocznej edycji konkursu zgłoszono 46 inicjatyw. W pięciu konkursowych kategoriach przyznano osiem nagród głównych i dziewięć wyróżnień.

Wśród nagrodzonych znaleźli się:

 • projekt elektronicznej protezy dłoni sterowanej impulsami mięśniowymi
 • aktywizacja zawodowa i społeczna osób z zespołem Downa za pomocą zaangażowania podopiecznych w prowadzenie food trucka – projekt prowadzony przez przedsiębiorstwo społeczne Społeczna 21
 • park rzeczny Wilga
 • budynek biurowo-dydaktyczny UJ (ul. Ingardena 6)
 • Centrum Zapaśnicze w Bieżanowie (ul. Lipowskiego 5)
 • Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów
 • Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

W gronie laureatów znalazł się też Tomasz Koźmiński – prezes Fundacji For Heroes. Doceniony został za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Tytuł najlepszej firmy wspierającej Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem i statuetkę Hermesa otrzymało Muzeum Narodowe w Krakowie. Zostało ono nagrodzone za największą liczbę zniżek udzielonych posiadaczom karty „N” oraz dodatkowe inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Dodatkowe informacje o ubiegłorocznej edycji można znaleźć tutaj.

Źródło: krakow.pl

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.