“Supermoc książek w domu”

 

Dziecko, z którym rodzice czytają i rozmawiają, już w wieku trzech lat rozumie dwukrotnie więcej słów niż rówieśnicy, którzy nie mieli możliwości.

Jak zatem za pomocą czytania wspomagać dziecięcy rozwój? Pomocna może tu być ogólnopolska akcja „Supermoc książek w domu”.

Celem kampanii jest dotarcie do rodziców z prostymi zasadami, które pomogą im przezwyciężyć pierwsze obawy i tym samym zainwestować w przyszłość dzieci.

Organizatorzy akcji  zapewniają wsparcie w postaci plakatów, webinarów i innych materiałów, które podpowiedzą rodzicom, jak zacząć czytać z dziećmi, a także na co zwrócić uwagę i kogo prosić o ewentualną radę. Materiały przygotowane w ramach kampanii pomogą uruchomić „Supermoc książek w domu”.

‒ Od pięciu lat prowadzimy kampanię „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której podarowaliśmy dzieciom ponad 3 miliony bezpłatnych książek. „Supermoc książek w domu” to akcja, która stanowi jej dopełnienie, dlatego z przyjemnością objęliśmy patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem – podkreśla Dariusz Jaworski, Dyrektor Instytutu Książki.

„Supermoc książek w domu” to część większego projektu na rzecz rozwoju czytelnictwa, który wystartował w 2021 roku w ramach obchodów Światowego Dnia Książki. Z tej okazji została przygotowana publikacja „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania”. Jest on wspólną inicjatywą Fundacji Powszechnego Czytania, Polskiej Izby Książki, Fundacji Olgi Tokarczuk, KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Wrocławskiego Domu Literatury, operatora programu Wrocław Miasto Literatury UNESCO.

‒ Czytanie książek jest niezbywalnym fundamentem poprawnego funkcjonowania każdego z nas w społeczeństwie – bo kompetencje czytelnicze są nam po prostu w życiu niezbędne – podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury.

Wrocław wspiera rodziców w ich wysiłkach na rzecz budowania czytelnictwa dzieci bo przyszłość młodego pokolenia w potężnym stopniu będzie właśnie zależeć od ich kompetencji czytelniczych – dopowiada Irek Grin, Dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury i Fundacji Olgi Tokarczuk.

Jak informują organizatorzy akcji, jesienią 2021 roku ukazała się publikacja „Supermoc książek w przedszkolu. Jak rozwijać kompetencje czytelnicze dzieci?”, która dzięki współpracy z wydawnictwem Nowa Era dotarła do przedszkoli w ponad piętnastu tysiącach egzemplarzy.

Poziom czytelnictwa w Polsce, pomimo ostatnich wzrostów, nadal wymaga mocnego wsparcia. Pomysł wspierania rodziców dzięki współpracy z przedszkolami i bibliotekami uważamy za trafny – nauczyciele i bibliotekarze są autorytetami, mają na rodziców wpływ. Wspieramy ten kolejny etap akcji „Supermoc książek” – zaznacza Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej.

W akcję „Supermoc książek w domu. Jak czytać z dzieckiem?” włącza się blisko dwadzieścia różnych podmiotów. Są wśród nich miasta, festiwale, fundacje, instytucje kultury.

‒ Działamy razem, bo sprawa jest naprawdę ważna i jednocześnie trudna; każdy z nas ma nieco inne doświadczenie, perspektywę, własne obszary i metody działań ale wszyscy mamy jeden cel. Wierzymy, że razem jesteśmy w stanie diagnozować potrzeby, niwelować przeszkody oraz wykorzystywać potencjał, by w rezultacie skuteczniej wpływać na dorosłych i inspirować dzieci – wyjaśnia Agnieszka Karp-Szymańska, prezeska Fundacji Czas Dzieci.

Supermoc książek w domu” to kolejny krok, który robimy w coraz szerszym gronie zaangażowanych instytucji i podmiotów, ku wspólnemu celowi jakim jest podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce – podsumowuje Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa wydawnictwa Słowne.

Aby czytanie dzieciom stało się dobrą praktyką w każdym domu, potrzeba naprawdę niewiele. Warto sprawdzić, jak działa „Supermoc książek w domu”. Materiały przygotowane w ramach akcji są dostępne na stronie: www.fpc.org.pl/wdomu.

Źródło: krakow.pl

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.