Dzień Bezpiecznego Internetu w powiecie nowotarskim

Dzień Bezpiecznego Internetu jest świętem obchodzonym w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Z tej okazji nowotarscy policjanci spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Targu, policjanci z Komisariatu Policji w Szczawnicy z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy, funkcjonariusze z Rabki-Zdroju z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Rabce-Zdroju oraz Szkoły Podstawowej w Chabówce, a policjanci z Czarnego Dunajca z uczniami Szkoły Podstawowej w Podczerwonem.

Funkcjonariusze w trakcie spotkań zwrócili uwagę na korzyści, a także zagrożenia związane z nieostrożnym i nieświadomym użytkowaniem Internetu. Wyjaśnili zjawisko cyberprzemocy, uwzględniając jego formy i przejawy. Szczególną uwagę zwrócili na szacunek wobec innych użytkowników sieci, a także na rozwagę w kontaktach z „wirtualnymi przyjaciółmi”. Uświadomili, jak ważną rolą  jest chronienie swoich haseł oraz danych osobowych przed osobami trzecimi oraz ostrzegali przed lekkomyślnym zamieszczaniem w Internecie swoich zdjęć i umawianiem się z osobami obcymi. Spotkania prowadzone były z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Dodatkowo w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „Bądź bezpieczny w sieci”. Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominki ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach projektu współrealizowanego przez małopolską Policję „Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie”.

Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody rzeczowe. Wybór nie był łatwy, ponieważ wszystkie prace zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie wykazali się dużą kreatywnością.

Policjanci z nowotarskiej komendy oraz podległych pod nią komisariatów od kilku lat prowadzą działania  profilaktyczne w ramach programu „Zagrożenia w Sieci- profilaktyka reagowanie”. Mimo, iż program skierowany jest głównie do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, funkcjonariusze prowadzą spotkania również dla młodszych jak i starszych uczniów, również tych ze szkół średnich.

Poza spotkaniami z uczniami policjanci prowadzą również spotkania dla nauczycieli i pedagogów, w trakcie których informują o formach i przejawach przemocy w sieci, przedstawiają jak powinna wyglądać szkolna procedura postępowania w przypadku ujawnienia cyberprzemocy, a także procedura reagowania wobec ofiary przemocy.

Policjanci rozmawiają również z rodzicami o zagrożeniach, jakie mogą spotkać ich dzieci w wirtualnym świecie. Udzielają wskazówek jak postępować, aby czas spędzony przed komputerem, był czasem przyjemnym i pożytecznym. Informują o konsekwencjach nadmiernego korzystania z komputera,  uczulają  rodziców, aby  kontrolowali czas spędzony w sieci, rodzaje gier i stron Internetowych, z których korzystają najmłodsi.

Źródło: malopolska.policja.gov.pl

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.