Oszukany na “amerykańską żołnierkę”!

Mieszkaniec powiatu nowotarskiego padł ofiarą oszustwa na „amerykańską żołnierkę”. Mężczyzna zaufał poznanej w sieci kobiecie. Zaufanie kosztowało go utratę 15 tysięcy złotych.

Kilka miesięcy temu mieszkaniec powiatu nowotarskiego otrzymał na popularnym portalu społecznościowym zaproszenie do grana znajomych od… kobiety podającej się za żołnierza armii amerykańskiej.

Mimo, że była to osoba nieznana przez mężczyznę, przyjął zaproszenie i zaczęli ze sobą korespondować.  „Amerykańska żołnierka” pisała o swoim życiu i wzbudziła u niego bardzo duże zaufanie. W wiadomościach opisywała pobyt w Syrii, gdzie pełniła misję, podczas której udało jej się odłożyć dużą sumę pieniędzy.

Pewnego dnia zaproponowała, że przeleje odłożone pieniądze na jego konto, aby mogła je wypłacić kiedy przyjedzie do niego do Polski. Po kilku dniach mężczyzna otrzymał informację od firmy kurierskiej, że jest problem z przesyłką i musi dokonać wpłaty 15 tysięcy złotych, aby była skutecznie doręczona.

Chcąc pomóc znajomej i niczego nie podejrzewając, zaciągnął pożyczkę w banku i dokonał wpłaty 15 tysięcy złotych na wskazany w wiadomości rachunek bankowy należący rzekomo do pośredniczki z  Ukrainy. Pomimo dokonania wpłaty wskazanej sumy pieniędzy, mężczyzna nadal otrzymywał prośby o wpłaty. Wtedy zaczął podejrzewać, że padł ofiarą oszustwa i zgłosił sprawę na Policję.

Oszustwa „na amerykańskiego żołnierza”, „na lekarza na misji”, „na inżyniera platformy wiertniczej”  są jedną z popularnych form działalności przestępców w sieci. Ostrzegaliśmy już o tym wielokrotnie.

Zawierając nowe znajomości należy być ostrożnym. W szczególności, kiedy nowy znajomy prosi nas o przekazanie pieniędzy lub innych kosztowności.

Źródło: malopolska.policja.gov.pl

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.