Wpadka w Krakowie po wyłudzeniu w Płocku

W ubiegłym tygodniu krakowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który w kwietniu 2021 roku w Płocku oszukał seniorkę na kwotę  77 tysięcy złotych. Wmówił on kobiecie, że bliska jej osoba potrzebuje pomocy finansowej, gdyż chwilę wcześniej spowodowała wypadek. Policjanci wpadli na trop 24-latka w innej sprawie, dotyczącej wyłudzenia na szkodę mieszkanki Krakowa.

9 sierpnia 2021 roku do 83-letniej mieszkanki Krakowa zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako prokurator i wmówił kobiecie, że zgromadzone przez nią oszczędności są zagrożone i ktoś będzie próbował ją okraść. Polecił, aby wypłaciła z banku i spakowała zgromadzoną gotówkę do reklamówki, którą następnie powinna zostawić przy śmietniku.

Kobieta zorientowała się po kilku godzinach, że została oszukana, ponieważ na próżno oczekiwała obiecanego kontaktu w sprawie zwrotu pieniędzy. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w toku dochodzenia ustalili,  że pieniądze od seniorki wyłudził 52-latek z  województwa mazowieckiego, którego zlokalizowali i zatrzymali 30 sierpnia 2021 roku w Krakowie.  Szczegółowe informacje o tej sprawie znaleźć można tutaj.

Jak się później okazało, sprawa miała rozwojowy charakter. Kryminalni ustalili, że aresztowany 52-latek jeszcze w kwietniu 2021 roku, działając w porozumieniu z 24-latkiem oszukał mieszkankę Płocka.

Wówczas kobieta  uwierzyła dzwoniącym do niej oszustom, że bliska jej osoba spowodowała wypadek drogowy i w celu uniknięcia aresztowania i odpowiedzialności karnej potrzebne są pieniądze na zapłatę odszkodowania. Zmanipulowana 79-latka  przekazała oszustom 77 tysięcy złotych.

52-latek przebywał w areszcie śledczym, więc  policjanci zajęli się poszukiwaniem 24-latka. W toku dochodzenia ustalili, że zamieszkiwać może na terenie jednej z miejscowości w powiecie wołomińskim. 9 lutego br. krakowscy kryminalni w godzinach porannych zapukali do drzwi jednego z tamtejszych mieszkań, gdzie zastali poszukiwanego mężczyznę. 24-latek został zatrzymany i  przewieziony do krakowskiej komendy, gdzie został przesłuchany i usłyszał zarzut oszustwa, za które grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec 24-latka zastosowany został policyjny dozór oraz poręcznie majątkowe.
Aresztowanemu 52-latkowi także przedstawiono zarzut o oszustwo dokonane w Płocku.

Źródło: malopolska.policja.gov.pl