W Oświęcimiu podejrzany o znęcanie nad 83-letnim ojcem opuścił mieszkanie w policyjnej asyście

Zarzut znęcania się nad ojcem usłyszał 51 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Śledczy chroniąc seniora pokrzywdzonego przemocą zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania pokrzywdzonym, a także policyjny dozór.

To już kolejna interwencja w Małopolsce Zachodniej w ostatnich dniach dotycząca przemocy domowej. W artykule “Domowy agresor z gminy Zator z nakazem opuszczenia miejsca zamieszkania i zakazem zbliżania do rodziny” pisaliśmy o zatrzymanym zaledwie przed tygodniem sprawcy przemocy domowej, a na stronie internetowej Małopolskiej Policji przeczytać możemy o kolejnym, podobnym zdarzeniu.

W ubiegłą środę (16 lutego br.), wczesnym popołudniem policjanci interweniowali w jednym z mieszkań w Oświęcimiu gdzie zatrzymali nietrzeźwego  51-latka agresywnie zachowującego się wobec swojego 83-letniego ojca.

W trakcie prowadzonych czynności mundurowi ustalili, że nie był to pierwszy przypadek, kiedy mężczyzna stosował przemoc wobec seniora. W związku z podejrzeniem znęcania w rodzinie 51-latek został zatrzymany w oświęcimskiej komendzie Policji.

Badanie stanu trzeźwości sprawcy wykazało ponad 2 promile alkoholu. Sprawą zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy. W ciągu zaledwie dwóch dni zebrali dowody świadczące, o tym że proceder trwał już od trzech lat. Jak ustalono w toku postępowania 51-latek znęcał się fizycznie i psychicznie nad ojcem, którego szarpał, wyzywał i poniżał.

Na tej podstawie podejrzanemu został  postawiony zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad pokrzywdzonym. Mając na względzie natychmiastowe przerwanie przemocy domowej policjanci wystąpili do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

W piątek (18 lutego br.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty znęcania fizycznego i psychicznego nad ojcem. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonym.  Następnie podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste po czym opuścił mieszkanie.

Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronienie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

***

Przerwij przemoc!
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie o zdarzeniu. Ponadto pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji. Są wśród nich:

  • powiatowe centra pomocy rodzinie
  • ośrodki pomocy społecznej
  • ośrodki interwencji kryzysowej

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie łańcucha przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Przypominamy!

W dniach od 21 do  27 lutego 2022 roku na terenie całego kraju obchodzony jest „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Idea tego tygodnia związana jest z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który przypada na dzień 22 lutego.

Głównym celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na prawa i potrzeby osób pokrzywdzonych przestępstwem. W tych dniach osoby poszkodowane przestępstwem w ramach  specjalnych dyżurów mogą bezpośrednio skontaktować się z Sądem, Prokuraturą, Policją oraz przedstawicielami instytucji pomagających osobom pokrzywdzonym przestępstwem, aby uzyskać potrzebną poradę czy informację.

Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem – pamiętaj!

Możesz otrzymać bezpłatną pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Informacje o funduszu są dostępne pod  adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/

Lista organizacji udzielających różnego rodzaju wsparcia oraz  pomocy jest dostępna pod adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

Na terenie Małopolski działa dziewięć punktów Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Znajdują się one w Krakowie, Oświęcimiu, Chrzanowie, Myślenicach, Miechowie, Olkuszu, Suchej Beskidzkiej, Wadowicach oraz Wieliczce.

Źródło: malopolska.policja.gov.pl

Fot. pixabay.com

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.