W Oświęcimiu podejrzany o znęcanie nad 83-letnim ojcem opuścił mieszkanie w policyjnej asyście
Zarzut znęcania się nad ojcem usłyszał 51 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Śledczy chroniąc seniora pokrzywdzonego przemocą zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania pokrzywdzonym, a także policyjny dozór.
To już kolejna interwencja w Małopolsce Zachodniej w ostatnich dniach dotycząca przemocy domowej. W artykule “Domowy agresor z gminy Zator z nakazem opuszczenia miejsca zamieszkania i zakazem zbliżania do rodziny” pisaliśmy o zatrzymanym zaledwie przed tygodniem sprawcy przemocy domowej, a na stronie internetowej Małopolskiej Policji przeczytać możemy o kolejnym, podobnym zdarzeniu.
W ubiegłą środę (16 lutego br.), wczesnym popołudniem policjanci interweniowali w jednym z mieszkań w Oświęcimiu gdzie zatrzymali nietrzeźwego 51-latka agresywnie zachowującego się wobec swojego 83-letniego ojca.
W trakcie prowadzonych czynności mundurowi ustalili, że nie był to pierwszy przypadek, kiedy mężczyzna stosował przemoc wobec seniora. W związku z podejrzeniem znęcania w rodzinie 51-latek został zatrzymany w oświęcimskiej komendzie Policji.
Badanie stanu trzeźwości sprawcy wykazało ponad 2 promile alkoholu. Sprawą zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy. W ciągu zaledwie dwóch dni zebrali dowody świadczące, o tym że proceder trwał już od trzech lat. Jak ustalono w toku postępowania 51-latek znęcał się fizycznie i psychicznie nad ojcem, którego szarpał, wyzywał i poniżał.
Na tej podstawie podejrzanemu został postawiony zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad pokrzywdzonym. Mając na względzie natychmiastowe przerwanie przemocy domowej policjanci wystąpili do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.
W piątek (18 lutego br.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty znęcania fizycznego i psychicznego nad ojcem. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonym. Następnie podejrzany w asyście policjantów udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste po czym opuścił mieszkanie.
Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronienie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
***
Przerwij przemoc!
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie o zdarzeniu. Ponadto pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji. Są wśród nich:
- powiatowe centra pomocy rodzinie
- ośrodki pomocy społecznej
- ośrodki interwencji kryzysowej
Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie łańcucha przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Przypominamy!
W dniach od 21 do 27 lutego 2022 roku na terenie całego kraju obchodzony jest „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Idea tego tygodnia związana jest z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który przypada na dzień 22 lutego.
Głównym celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na prawa i potrzeby osób pokrzywdzonych przestępstwem. W tych dniach osoby poszkodowane przestępstwem w ramach specjalnych dyżurów mogą bezpośrednio skontaktować się z Sądem, Prokuraturą, Policją oraz przedstawicielami instytucji pomagających osobom pokrzywdzonym przestępstwem, aby uzyskać potrzebną poradę czy informację.
Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem – pamiętaj!
Możesz otrzymać bezpłatną pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Informacje o funduszu są dostępne pod adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/
Lista organizacji udzielających różnego rodzaju wsparcia oraz pomocy jest dostępna pod adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Na terenie Małopolski działa dziewięć punktów Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Znajdują się one w Krakowie, Oświęcimiu, Chrzanowie, Myślenicach, Miechowie, Olkuszu, Suchej Beskidzkiej, Wadowicach oraz Wieliczce.
Źródło: malopolska.policja.gov.pl
Fot. pixabay.com