Pożar nieużytków ugaszony, a sprawca ujęty przez strażaków

Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku z rąk strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu przejęli 41 – letniego mieszkańca gminy Chełmek, który mógł mieć związek z dwoma podpaleniami łąki na terenie Gorzowa. Strażacy ujęli sprawcę podczas prowadzonej akcji gaśniczej.

W sobotę (19 lutego br.) między godziną 12 a 15.30 straż pożarna została poinformowana o dwóch pożarach łąki, do których doszło na terenie Gorzowa w gminie Chełmek.

Z uwagi na palący się rozległy teren na miejsce natychmiast udało się kilka zastępów strażaków (PSP i OSP) oraz funkcjonariusze policji, którzy zabezpieczali trasy dojazdu strażackich wozów.

Prowadzący akcję gaśniczą, której przebieg znacznie utrudniał silny wiatr, strażacy zwrócili uwagę na mężczyznę, który znajdował się w rejonie kolejnej łąki przy zapalonym stosie suchej trawy. Podejrzewając, że to ten mężczyzna ma związek z podpaleniami dokonali jego ujęcia, a następnie przekazali policjantom z Komisariatu Policji w Chełmku.

Zatrzymany trafił do oświęcimskiej komendy Policji.  W chwili zatrzymania badanie alkomatem wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

W wyniku pożaru spłonęło ok. 50 hektarów nieużytków. W związku z tym policjanci Zespołu ds. Wykroczeń Komisariatu Policji w Chełmku wszczęli postępowanie. Materiały wraz z wnioskiem o ukaranie sprawcy będą przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu.

Przypominamy!

Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny również dla osób postronnych.

Zgodnie z Ustawą z 16 kwietnia 2004 r. O ochronie przyrody „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Sprawca tego wykroczenia może zostać ukarany poprzez osadzenie w areszcie albo karą grzywny.

Dodatkowo, zgodnie z kodeksem karnym osoba,  która stworzy niebezpieczeństwo zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje wysokie straty materialne, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Apelujemy o niezwłoczną reakcję osób, które dostrzegą tego rodzaju zagrożenie i powiadamianie służb pod numer alarmowy 112.

Źródło: maloposka.policja.gov.pl

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.