Niemcy powrócili do Nowego Targu! [FOTO + WIDEO]

W niedzielę 20 lutego 2022 naprzeciwko kina w Nowym Targu można było spotkać Niemców, a dokładniej to rekonstruktorów historycznych ubranych w mundury Niemieckiego Gestapo, Żandarmerii i Policji Granatowej oraz tłum więźniów.

Grupa Otwórz oczy, patrz w wakacje 2021 odkryła i opublikowała na swoim YouTube’owym kanale film przedstawiający lokalizację i historię oraz prawdopodobny plan budynku Niemieckiego więzienia w Nowym Targu, w którym dziś funkcjonuje Powiatowe Centrum Kultury.

-To jest taki projekt, który ma na celu przywrócenie pamięci o nowotarskim wiezieniu i zbrodniach jakie dokonali Niemcy własnie w tym więzieniu. A dzisiaj chcieliśmy pokazać autentyczne pomieszczenie, które pełnią już inną rolę.- powiedział w ekskluzywnej rozmowie dla M jak Małopolska Pan Adam Perchał – jeden z pomysłodawców i twórców tego projektu.
W niedzielę 20 lutego 2022 nagrywano więzienne sceny do planowanego filmu poświęconego historii Niemieckiego więzienia przy ulicy Harcerskiej w Nowym Targu, gdzie dziś funkcjonuje Powiatowy Ośrodek Kultury. W filmie pojawią się autentyczne sceny – które naprawdę miały miejsce, w tych samych miejscach.
Okazuje się, że w pomieszczeniach gdzie dziś dzieci lepią rzeźby z gliny były cele, a w byłej kancelarii więziennej dziś funkcjonuje sala prób gry na instrumentach. Dodatkowo dawne wejście do budynku od ulicy Harcerskiej (współczesna nazwa ulicy) zamurowano, choć drzwi zostały w tym samym miejscu co 80 lat temu i sprawiają wrażenie, jakby można było je otworzyć  – jednak za nimi znajduje się mur.
Niewiele osób wie, że w tym miejscu kiedyś było więzienie używane zarówno przez Niemieckie Gestapo, jak i przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa Publicznego po II Wojnie Światowej. Celem grupy Otwórz oczy, patrz” jest przywrócenie pamięci i świadomości wśród mieszkańców Nowego Targu i całego Podhala o tym miejscu.
Premiera filmu już niebawem!
Foto: Pan Adam Perchał i własne.

 

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.