Rejestracja pojazdu bez zmiany tablic

Rejestracja samochodu bez zmiany tablic jest już możliwa! Kierowcy wreszcie doczekali się zmiany. Zmiana weszła w życie 31 stycznia 2022 roku.

Rejestracja samochodu bez zmiany tablic była tak naprawdę możliwa od zawsze, ale w ograniczonym zakresie. Możliwość taką miał wyłącznie kierowca pojazdu zakupionego w tej samej gminie lub powiecie. Decydującą rolę miały tu oznaczenia lokalizacyjne, czyli litery pojawiające się w numerze rejestracyjnym. Od dnia 31 stycznia 2022 roku możliwość ta została rozszerzona.

Skąd pomysł na pozostawianie starych tablic?

Kiedyś oznaczenia pełniły ważną rolę. Pozwalały już na pierwszy rzut oka zidentyfikować służbom z której części kraju pochodzi kierowca. Dzisiaj jednak ze względu na znaczną ilość pojazdów kupowanych w leasingu czy funkcjonujących jako samochody flotowe w dużych firmach posiadających oddziały na terenie całego kraju, stało się to nieaktualne.

Zaoszczędź 80 zł!

Podstawową zaletą jaką jest brak konieczności zmiany tablic jest… oszczędność. Co prawda kierowca nadal musi ponieść koszt homologacji oznaczeń, ale dzięki brakowi konieczności wymiany “blach” zaoszczędzi aż 80 zł. Warto w tym miejscu jednak wspomnieć, że urzędnik nadal musi zobaczyć oznaczenia, których kierowca nie chce zmieniać. Konieczne bowiem jest określenie m.in. ich stanu.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby rejestracja bez zmiany tablic była możliwa?

Żeby  rejestracja samochodu mogła przebiegać bez zmiany tablic stała się możliwa, oznaczenia nie mogą być uszkodzone i muszą być czytelne. Dodatkowo muszą być one zgodne z aktualnie obowiązującym wzorem. Na dzień dzisiejszy oznacza to zatem, że powinny mieć białe tło i gwiazdki symbolizujące Unię Europejską z oznaczeniem PL na niebieskim pasku. Jeśli którakolwiek z opisanych powyżej rzecz będzie niezgodna, urzędnik  będzie zmuszony odmówić pozostawienia dotychczasowych oznaczeń, a kierowca w czasie rejestracji będzie musiał nabyć nowe tablice.

Kolejne zmiany i kolejne oszczędności już od września 2022 roku

To jeszcze nie wszystkie zmiany jakie w najbliższym czasie będą czekały kierowców. Kolejne wejdą w życie już 4 września br. To właśnie wtedy zniknie obowiązek posiadania w pojeździe na szybie nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym oraz karty pojazdu. Zmiany te pozwolą kierowcom na kolejne oszczędności. Na dzień dzisiejszy wydanie karty pojazdu to koszt 75 zł, a nalepka kontrolna 18,5 zł.

Źródło: infor.pl

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.