Mundurowi pomagają uchodźcom odnaleźć się w Polsce

Uchodźcy uciekając przed wojną dostawili cały swój majątek na terenie objętym konfliktem zbrojnym. Wzięli tylko najważniejsze rzeczy jak dokumenty, ubrania, czy ulubiony pluszak swojego dziecka. Ukraińcy musieli uciekać do Polski, aby tutaj zaznać spokoju. Jednak nie ma co ukrywać – ciężko jest im odnaleźć się tutaj. Inny kraj, język, kultura, przepisy i tęsknota za Ojczyzną… Mundurowi i wolontariusze starają się Im pomóc jak tylko mogą – dzisiaj będzie o służbie policjantów w Olkuszu. 

-Wczoraj [tj. 7 marca 2022 – przypis red.] na stację PKP w Olkuszu, Linią Hutniczą Szerokotorową biegnącą aż z terenu Ukrainy wjechał pociąg, z którego wysiadło około 1400 uchodźców.  Poniedziałkowi przyjezdni na terenie olkuskiego dworca kolejowego otrzymali opiekę i niezbędną pomoc. Mieści się tu tzw. hub, tj. ogromny namiot o powierzchni 1000 metrów kwadratowych i  profesjonalny punkt recepcyjny stworzony dzięki zaangażowaniu samorządu województwa małopolskiego i  Małopolskiego  Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie- tłumaczą mundurowi na stronie Małopolskiej Policji.

Policjanci starannie pracują i dbają o odpowiednie przywitanie oraz wsparcie uchodźców w naszym kraju. W końcu tzw. hub i punkt recepcyjny jest miejscem gdzie uchodźcy odpoczywają po wyczerpującej podróży, otrzymują pomoc medyczną, ciepłe wyżywienie i informacje o dalszej podróży jaka jeszcze przed nimi zanim dotrą do miejsc noclegowych. Część przesiadła się do pociągów (nadzorowanych przez policyjne patrole) a część do autobusów (eskortowanych przez policjantów drogówki)-  kontynuują policjanci.

Mundurowi nie tylko dbają o bezpieczeństwo, ale całym sercem służą pomocą, dodają otuchy, udzielają informacji osobom, które musiały opuścić Ojczyznę, by uratować swoje życie. Służba policyjna to nie tylko wykonywanie obowiązków służbowych jak: Wypisywanie mandatów, łapanie przestępców, czy dbanie o porządek publiczny. Zgodnie z dewizą “POMAGAMY i CHRONIMY” to pomoc bliźniemu i ochrona jego zdrowia, majątku, dobrego imienia oraz życia. Słowa tej dewizy w 100% wypełniają mundurowi pomagający uchodźcom.

Bezpiecznej służby!

zdjęcie i info: KPP Olkusz/OPP Kraków

Skomentuj post