Współpraca Małopolskiej Policji z “Babińskim”

W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Robert Strzelecki i Dyrektor Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie Michał Tochowicz podpisali porozumienie o współpracy.

Celem porozumienia jest podjęcie i rozwijanie działań w zakresie szerzenia wiedzy z obszaru postępowania z osobami z zaburzeniami psychicznymi i po użyciu substancji psychoaktywnych. Ważna jest także profilaktyka i terapia uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz zachowań ryzykownych wśród ludzi.
Małopolscy policjanci będą szkolić pracowników szpitala w zakresie specyfiki interwencji wobec osób agresywnych. Powodem mogą być zaburzenia psychiczne, czy wpływ lub użycie substancji psychoaktywnych. Chodzi o to, aby działania interwencyjne były bezpieczne zarówno dla pacjenta jak i dla personelu medycznego. Zachowania agresywne, zwłaszcza te wywołane pobudzeniem są wpisane z normalną działalność instytucji psychiatrycznych – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

W Szpitalu Babińskiego prowadzone były nawet badania na ten temat, których wyniki opublikowano na łamach czasopisma Pielęgniarstwo XXI wieku (Vol.20, Nr 3(76)/2021, s. 160-167).

Warto pamiętać, że pacjenci w stanie pobudzenia nierzadko wykazują siłę, na którą nie wskazuje ich postura. Chodzi więc o maksymalizację bezpieczeństwa interwencji stosowanych np. w przypadku konieczności podania leku.

Szpital natomiast przeszkoli policjantów w zakresie komunikowania się z osobami doświadczającymi kryzysów psychicznych. Komunikacja rozumiana jest tu, jako przekaz i porozumienie.

Wykład i warsztaty zostały przygotowane w oparciu o podstawowe teorie komunikacji. W ramach zajęć przedstawione zostaną narzędzia i techniki komunikacji, ułatwiające porozumiewanie się z pacjentami w zależności od ich możliwości rozumienia przekazu werbalnego oraz zniekształcenia postrzegania wynikającego ze stanu zdrowia pacjenta.

Biorąc pod uwagę potrzeby spotkania wykładowo – warsztatowe zawierają treści dotyczące komunikacji z Pacjentem ze szczególnymi potrzebami tj.:

  • zaburzeniami osobowości
  • zaburzenia psychiatrycznymi
  • kryzysami psychicznymi
  • związane z problemami, jakie napotykają osoby starsze (psychogeriatria)

Istotnym elementem szkoleń  będą również problemy osób uzależnionych i używających substancji psychoaktywnych.

Źródło: malopolska.pl

Fot. KWP Kraków

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.