Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Trwająca od kilkunastu dni wojna za naszą wschodnią granicą skutkuje tym, że wydarzenia na Ukrainie i ich relacje zdominowały wszystkie media.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie przygotowała specjalną zakładkę z materiałami edukacyjnymi i dydaktycznymi dla rodziców, opiekunów, wychowawców i nauczycieli, o tym, jak rozmawiać o wojnie z dziećmi i młodzieżą.

Cieszę się, że nasza instytucja zadziałała błyskawicznie. Stworzyła i zgromadziła materiały i pomoce, które możemy wykorzystać, by pomóc dzieciom i uczniom – mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Ostatnie dwa lata to trudny czas dla uczniów. Z powodu pandemii, wiele miesięcy spędzili w domu, ucząc się zdalnie z ograniczonym kontaktem z rówieśnikami, nauczycielami i wychowawcami. Jak wiemy izolacja wpłynęła na nas wszystkich. Jednak szczególnie mocno i negatywnie odbiła się ona na dzieciach i młodzieży. Dla kilkuletniego dziecka czy nastolatka to czas niewyobrażalnie długi.

W tym czasie dostęp do technologii cyfrowej (komputery, telefony komórkowe) oraz internetu, a w nim świat mediów społecznościowych stał się dla dzieci i młodzieży głównym kanałem informacyjnym i komunikacyjnym. Dzisiaj widzimy, że znaczna część z nich  potrzebuje pomocy w powrocie do normalnych relacji.

Poczucie zagrożenia i zagubienia wraz z pojawieniem się konfliktu na Ukrainie na przestrzeni ostatnich dni gwałtownie wzrosło. To ciężkie chwile zarówno dla nas dorosłych jak również la naszych dzieci. Często zastanawiamy się co zrobić, by pomóc tym, którym teraz dzieje się największa krzywda. Nie zapominajmy jednak o naszych dzieciach, uczniach, młodzieży, którzy z panującego chaosu informacyjnego rozumieją jeszcze mniej.

Zdecydowana większość z nas w żadnym momencie swojego życia, nigdy nie czuła, że wojna jest tak blisko jak obecnie. Dlatego też młodzi ludzie potrzebują wsparcia w zakresie zrozumienia swoich uczuć i myśli oraz poznania sposobów radzenia sobie z nimi.

Pomocne materiały dla rodziców, nauczycieli i opiekunów przygotowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie.

Jak rozmawiać o wojnie? – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie

Źródło: malopolska.pl