Upamiętnią Kurierów Tatrzańskich. Sprawdź jak!

W czasie II Wojny Światowej na Podhalu istniało wiele formacji i grup partyzantów oraz konspiratorów zaangażowanych w walkę przeciwko okupantowi. To m.in. Armia Krajowa, Konfederacja Tatrzańska, Ludowa Straż Bezpieczeństwa, ale także Kurierzy Tatrzańscy którzy bohatersko transportowali ludzi, ładunki, meldunki i listy poza granice okupowanej Polski, jak i na terytorium Generalnej Guberni. Górale chcą postawić pomnik upamiętniający właśnie Kurierów Tatrzańskich!

Obecnie trwa zbiórka na budowę pomnika, który powstanie w Kuźnicach (Zakopane, koło kolejki na Kasprowy Wierch). Pomysłodawcą jest znany zakopiański działacz społeczny Zbigniew Mrowca, który wraz z Józefem Pitoniem, Apoloniuszem Rajwą, Kazimierzem Gąsienicą Byrcynem i Andrzejem Stankiem założył Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich.

Celem powstania komitetu były rozmowy z przedstawicielami władz gminy, powiatu oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego i doprowadzenie do realizacji planu. Pomnik ma uhonorować górali, zakopiańczyków, taterników, narciarzy, przewodników tatrzańskich i ratowników górskich – bohaterów, spośród których wielu przypłaciło życiem swoją służbę.

W czasie II wojny światowej przemierzali oni Tatry szlakami m.in. przez: Tomanową Przełęcz, Przełęcz pod Kopą Kondracką, przez Zawrat — Przełęcz Gładką — Zawory i Dolinę Koprową. Latem pieszo, zimą na nartach – przenosili rozkazy i broń, przeprowadzali ludzi. Wielu z nich, jak Helena Marusarzówna, Franciszek Frączysty czy Bronisław Czech trafiło w ręce gestapo czy do obozów koncentracyjnych i nie zobaczyło już wolnej Polski.

Związek Podhalan zachęca do wsparcia inicjatywy poprzez wpłatę środków na budowę pomnika Kurierów Tatrzańskich LZS SZAROTKA CHOCHOLOW:

63 8792 0008 0000 0009 9600 0004

Tytuł wpłaty: Budowa Pomnika Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem

Źródło: Facebook/Pomnik-Kurierow-Tatrzanskich

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.