Jak osoba niesłysząca może skontaktować się z numerem alarmowym 112? Informujemy!

Życie ludzkie jest najważniejsze. Na warcie 24/7 czuwają służby i dyspozytornia z załogą obsługującą numer 112 na czele, żeby nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy. Kontaktujemy się z dyspozytorem przez telefon, dzwoniąc na numer 112, ale jak może pomóc osoba niesłysząca? Już tłumaczymy!

– Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Dla wiadomości SMS dla osób niesłyszących w województwie Małopolskim został uruchomiony nr 728 112 112 – można przeczytać na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Lecz jak powinien wyglądać kontakt i akcja ratunkowa prowadzona przez osobę niesłyszącą? Przedstawiamy krótką instrukcję:

  • Miejsce wysłania SMS’a powinno znajdować się w pobliżu miejsca zdarzenia
  • Wysyłając SMS’a należy być w bezpiecznym dla siebie miejscu
  • W wysyłanym SMS’ie należy napisać niezbędne informacje
  • Po wysłaniu SMS’a należy czekać na odpowiedź zwrotną z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przyjęciu zgłoszenia, lub SMS’a z dodatkowymi pytaniami

Jeśli sytuacja nagle się zmieni lub pogorszy, należy szybko o tym powiadomić operatora numeru „112” poprzez wysłanie kolejnego SMS’a

Należy starać się o chwilowe nie korzystanie z telefonu, z którego dokonywano zgłoszenia na wypadek, gdyby operator chciał wysłać SMS’a w celu weryfikacji informacji lub udzielenia innych dodatkowych informacji. Przede wszystkim na początku SMS’a wysłanego na numer alarmowy 728 112 112 należy poinformować, że jest się osobą niesłyszącą, swoje imię i nazwisko oraz dokładny adres zdarzenia!

Operator numeru 728 112 112 (czyli 112) może dopytywać o szczegóły, wysyłać informacje o czasie dojazdu karetki, ale na pewno poinformuje o przyjęciu zgłoszenia. Jest to fantastyczne rozwiązanie wprowadzone w małopolskim ratownictwie i z pewnością ten system ułatwia niesienie pomocy bliźniemu!

Info: Małopolski Urząd Wojewódzki

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.