Piotr Żyła poleciał po drugie miejsce w Oberstdorfie

Cóż to był za emocjonujący konkurs w wykonaniu czołówki Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na skoczni mamuciej w Oberstdorfie Piotr Żyła drugi raz w tym sezonie stanął na podium, zajmując po lotach na odległość 218,5 i 221 metrów drugie miejsce. Na siódmej pozycji znalazł się Dawid Kubacki, a punkty PŚ zdobyli jeszcze Kamil Stoch oraz Aleksander Zniszczoł.

Kwalifikacje do niedzielnego konkursu na skoczni im. Heiniego Klopfera (HS235) w Oberstdorfie przyniosły kolejne w tym sezonie kontrowersje, w postaci żonglowania przez jury belkami najazdowymi. Niestety jedną z ofiar sędziów zawodów był Jakub Wolny, którego puszczono z niskiej belki i dodatkowo w niekorzystnych warunkach. Za nieprzepisowy kombinezon do startu nie został dopuszczony Andrzej Stękała. Pewny awans wywalczyli Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki oraz Aleksander Zniszczoł.

Żyła na prowadzeniu, Kubacki czwarty

Jako pierwszy z biało-czerwonych na belce usiadł Aleksander Zniszczoł. Olek pofrunął na 203 metr i po skoku było pewne, że zdobędzie swoje pierwsze w tym sezonie pucharowe punkty. Wspaniałą próbą popisał się natomiast Dawid Kubacki. Brązowy medalista olimpijski z Pekinu uzyskał 221 metrów i wyszedł na prowadzenie. Kamil Stoch skoczył 202 metry i także pewnie awansował do drugiej części zmagań. To co zrobił Piotr Żyła było fantastyczne. W niekorzystnych warunkach wietrznych skoczył 218,5 metra i na półmetku prowadził, wyprzedzając największą niespodziankę zawodów Fina Eetu Nousiainena oraz Austriaka Stefana Krafta.

Nieudany skok Wiewióra dał drugie miejsce

W drugiej serii fantastycznymi lotami popisali się Timi Zajc i Ziga Jelar. Pierwszy z nich uzyskał 232 metry i zwyciężył w niedzielnym konkursie. Na drugiej pozycji znalazł się Piotr Żyła, który pomimo popsutej próby wylądował na 221 metrze i przegrał ze Słoweńcem o 6,8 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Austriak Stefan Kraft, skacząc 222,5 metra. Jelar dzięki odległości 233,5 metra znalazł się na czwartek pozycji. Dawid Kubacki był ostatecznie siódmy (206,5 metra), Kamil Stoch zajął 21 miejsce (195,5 metra), a Aleksander Zniszczoł był ostatecznie 28 (198,5 metra).

W klasyfikacji generalnej Japończyk Ryoyu Kobayashi powiększył przewagę nad Niemcem Karlem Geigerem do 66 punktów. Piotr Żyła dzięki drugiej pozycji awansował na 14 miejsce. Ciekawa sytuacja ma miejsce także w walce o małą Kryształową Kulę za loty narciarskie. Na prowadzeniu z dorobkiem 160 punktów są Stefan Kraft oraz Timi Zajc, tuż za nimi plasują się natomiast Ziga Jelar oraz Piotr Żyła. Walka potrwa do samego końca.