Rozpoczyna się Kwalifikacja Wojskowa!

Jak co roku, także i w 2022 ma miejsce Kwalifikacja Wojskowa, czyli stwierdzenie przydatności do służby wojskowej mężczyzn, którzy rocznikowo mają 19 lat, czyli w tym roku powołany na komisję został rocznik 2003.

Jednak nie tylko mężczyźni z rocznika 2003! Wojskowy Komendant Uzupełnień mógł wyznaczyć kobiety z przydatnymi dla wojska: umiejętnościami, kursami lub wykształceniem, tzw. “medyczki”. Dodatkowo powołanie otrzymali mężczyźni, którzy otrzymali w poprzednich latach kategorię B.

Komisja Wojskowa polega na badaniu lekarskim i orzeczeniu kategorii wojskowej oraz krótkiej rozmowie z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień. Wyróżnia się cztery kategorie:

A – zdolny do czynnej służby wojskowej.

B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej.

D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk w Wojskach Obrony Terytorialnej.

E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Trzeba także jednoznacznie powiedzieć, że Komisja Wojskowa to NIE JEST pobór do wojska. Nikt na siłę nie będzie nikogo brał do wojska, a formalnie po otrzymaniu kategorii wojskowej w ciągu 14 dni zostaniesz przeniesiony do rezerwy. Jednak jeżeli jesteś zainteresowany służbą wojskową, to koniecznie poinformuj o tym w czasie komisji lub skontaktuj się z najbliższą Wojskową Komendą Uzupełnień.

———
Autor:
Kamil Szynal 
Licealista, bloger, pasjonata historii najnowszej i rekonstruktor historyczny. Redaktor portalu M jak Małopolska i Sucha24.

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.