Bezpieczeństwo – porady policjantów

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z ukraińską wolontariuszką nagrali komunikat (w języku polskim i ukraińskim), który zwiera porady na temat bezpieczeństwa uchodźców. Komunikat emitowany w przestrzeni publicznej gdzie obsługiwani są ukraińscy uciekinierzy ze strefy wojny.

Biuro Prewencji KGP angażując się w pomoc uchodźcom wojennym i mając na celu przeciwdziałanie  przestępstwom przygotowało ulotkę w języku polskim i ukraińskim dotyczącą m.in. problematyki handlu ludźmi i zaginięć osób, przeznaczoną dla uchodźców z Ukrainy  (komunikat prasowy: https://policja.pl). Ulotki te będą dystrybuowane np. w punktach przesiadkowych i miejscach kwaterunku uchodźców. Zawarte są w niej  m.in. następujące porady dla uchodźców:

  •  jeśli nie masz zapewnionego transportu lub docelowego miejsca pobytu, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego;
  •  korzystając z transportu oferowanego przez przypadkowe osoby, trzymaj się zawsze w grupie; zapisz lub sfotografuj numer rejestracyjny pojazdu, którym podróżujesz i w miarę możliwości prześlij go rodzinie lub znajomym;
  •  nie przekazuj obcym osobom swoich dokumentów, nie oddawaj im telefonu;
  •  korzystając z ofert zatrudnienia, bądź rozważny i czujny;
  •  bądź w stałym kontakcie z rodziną lub znajomymi; poinformuj ich o dokładnym adresie pobytu i każdej jego zmianie.

Tymczasem policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z ukraińską wolontariuszką  nagrali komunikat (w języku polskim i ukraińskim), który zwiera powyższe porady. Komunikat emitowany będzie  na dworcach kolejowych, autobusowych i innych miejscach gdzie obsługiwani są ukraińscy uchodźcy.

Również szczecińscy policjanci przy współpracy z mieszkającą w Polsce Ukrainką, która również angażuje się w pomoc swoim rodakom, nagrali komunikaty dźwiękowe (link: https://policja.pl). Mówią one o tym, że  „organizacje pomocowe” nie żądają pieniędzy  za kwaterunek i pomoc  i by uważać przy wymianie walut poza kantorem. O próbach  oszustwa należy  informować służby.

Emitowane nagrania, słyszalne na dworcach kolejowych mają na celu przede wszystkim uchronić uciekających przed wojną naszych sąsiadów.

Link do nagrań znajduje się TUTAJ.

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.