Bezpieczeństwo – porady policjantów

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z ukraińską wolontariuszką nagrali komunikat (w języku polskim i ukraińskim), który zwiera porady na temat bezpieczeństwa uchodźców. Komunikat emitowany w przestrzeni publicznej gdzie obsługiwani są ukraińscy uciekinierzy ze strefy wojny.

Biuro Prewencji KGP angażując się w pomoc uchodźcom wojennym i mając na celu przeciwdziałanie  przestępstwom przygotowało ulotkę w języku polskim i ukraińskim dotyczącą m.in. problematyki handlu ludźmi i zaginięć osób, przeznaczoną dla uchodźców z Ukrainy  (komunikat prasowy: https://policja.pl). Ulotki te będą dystrybuowane np. w punktach przesiadkowych i miejscach kwaterunku uchodźców. Zawarte są w niej  m.in. następujące porady dla uchodźców:

  •  jeśli nie masz zapewnionego transportu lub docelowego miejsca pobytu, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego;
  •  korzystając z transportu oferowanego przez przypadkowe osoby, trzymaj się zawsze w grupie; zapisz lub sfotografuj numer rejestracyjny pojazdu, którym podróżujesz i w miarę możliwości prześlij go rodzinie lub znajomym;
  •  nie przekazuj obcym osobom swoich dokumentów, nie oddawaj im telefonu;
  •  korzystając z ofert zatrudnienia, bądź rozważny i czujny;
  •  bądź w stałym kontakcie z rodziną lub znajomymi; poinformuj ich o dokładnym adresie pobytu i każdej jego zmianie.

Tymczasem policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z ukraińską wolontariuszką  nagrali komunikat (w języku polskim i ukraińskim), który zwiera powyższe porady. Komunikat emitowany będzie  na dworcach kolejowych, autobusowych i innych miejscach gdzie obsługiwani są ukraińscy uchodźcy.

Również szczecińscy policjanci przy współpracy z mieszkającą w Polsce Ukrainką, która również angażuje się w pomoc swoim rodakom, nagrali komunikaty dźwiękowe (link: https://policja.pl). Mówią one o tym, że  „organizacje pomocowe” nie żądają pieniędzy  za kwaterunek i pomoc  i by uważać przy wymianie walut poza kantorem. O próbach  oszustwa należy  informować służby.

Emitowane nagrania, słyszalne na dworcach kolejowych mają na celu przede wszystkim uchronić uciekających przed wojną naszych sąsiadów.

Link do nagrań znajduje się TUTAJ.