Plaga pożarów traw w powiecie wielickim (ZDJĘCIA)

Ponad 120 interwencji zaliczyli w trwającym – 2022 roku strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce, w związku z wypalaniem traw. Są to pożary spowodowane pożarów wypalaniem traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych. Za taki czyn odpowie między innymi 35-letni mieszkaniec gminy Niepołomice. W trakcie interwencji policjantów, mężczyzna zachowywał się agresywnie, szarpał i kopał funkcjonariuszy w związku z czym został zatrzymany.

17 marca w Zabierzowie Bocheńskim w wyniku pożaru spłonął pustostan murowany połączony ze stodołą (na zdjęciu w galerii). Dodatkowo spaleniu uległo ok. 50 arów terenu suchej trawy. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie ucierpiał. Postępowanie w tej sprawie prowadzi komisariat w  Niepołomicach ustalając sprawcę czynu i okoliczności zdarzenia.

– Z kolei 21 marca dyżurny Komisariatu Policji w Niepołomicach został powiadomiony o podpaleniu łąki przez mieszkańca gminy Niepołomice. Funkcjonariusze, którzy udali się na interwencję, zastali na miejscu nietrzeźwego 35-latka, który w stosunku do mundurowych zachowywał się agresywnie, szarpał policjantów za mundury, kopał ich, nie chcąc wykonywać poleceń. Wobec powyższego został zatrzymany. Teraz odpowie w sądzie nie tylko za popełnione wykroczenie w postaci wypalania trawy (za co grozi mu areszt do 30 dni, grzywna do 5000 zł albo nagana) ale również karnie za naruszenie nietykalności cielesnej interweniujących funkcjonariuszy  (co podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3) – informuje KPP w Wieliczce.

Wiosenne pożary spowodowane wypalaniem traw stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, lasów, domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się, czy nie naruszasz obowiązującego porządku prawnego, a także czy nie narażasz życia swojego i innych ludzi.

Wypalanie traw może zakończyć się tragedią!!!

Pamiętaj, że wypalanie traw nie daje żadnych korzyści, co więcej, przynosi straty w przyrodzie i zagraża człowiekowi. Dym pochodzący z wypalania jest niebezpieczny nie tylko z powodu zatruwania powietrza. Wypalanie traw utrudnia również poruszanie się po drogach kierowcom – gęsty dym pokrywa drogi, pobocza i może znacznie ograniczyć widoczność, w wyniku czego, podobnie jak we mgle, może dojść do wypadku lub kolizji. Należy również pamiętać, że kiedy strażacy są dysponowani do gaszenia pożarów traw, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, aby pomagać np. ofiarom wypadków drogowych. Udział w gaszeniu traw może spowodować wydłużenie czasu dojazdu do miejsca innego, znacznie poważniejszego zdarzenia. Apelujemy o rozsądek ! Przypominamy, że wypalanie traw na łąkach czy nieużytkach rolnych jest bardzo niebezpieczne, ale także zabronione. Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje.

Zgodnie  ustawą o ochronie przyrody (art. 124) „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny” (art. 131 pkt 12). Nadto, zgodnie z ustawą o lasach (art. 30 ust 3) „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i  wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.  Spowodowanie pożaru np. poprzez niedozwolone używanie otwartego ognia zagrożone jest karą aresztu do 30 dni, grzywny do 5000 zł albo nagany (art. 82 kodeksu wykroczeń). Zgodnie  z kodeksem  karnym (art. 181 § 1) spowodowanie zniszczeń w znacznych rozmiarach w świecie roślinnym lub zwierzęcym podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Natomiast sprowadzający pożar który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności do lat 10 (art. 163 § 1 kodeku karnego).  W przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności do 12 lat.

Foto – „Pożar stodoły w Zabierzowie Bocheńskim” – Krzysztof Wnek – @FotyPoBYKu

Foto „Pożar traw” i „Strażacy podczas akcji gaszenia” (zdjęcia poglądowe)  – PSP Wieliczka

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.