Za gaz tylko w rublach. Strzał Putina w kolano?

Prezydent Władimir Putin podpisał specjalny dekret, na mocy którego od 1 dnia kwietnia za gaz z Rosji będzie można płacić wyłącznie w rublach. Chodzi tu o kontrahentów z “nieprzyjaznych państw.  W przeciwnym razie dostawy paliwa będą wstrzymane. Wielu ekspertów uważa ten krok za strzał w kolano rosyjskiego dyktatora i mordercy, który pomoże szybciej uzależnić się od surowców z kraju, który zaatakował Ukrainę. 

W telewizyjnym wystąpieniu Putin, jak informuje Bloomberg ogłosił w czwartek 31 marca, iż podpisał dekret nakazujący od 1 kwietnia zagranicznym kontrahentom z “nieprzyjaznych państw” zapłatę za rosyjski gaz w rublach. – W przeciwnym wypadku realizacja kontraktów będzie wstrzymana – podkreślił prezydent Rosji.

Struktura pomysłu Władimira Putina jest prosta. Klienci, którzy będą chcieli zapłacić za gaz, będą zmuszeni założyć w rosyjskich bankach konta rublowe i to z nich mają być regulowane opłaty. Placówką bankową preferowaną do tego typu działania ma być Gazprombank. W przypadku braku płatności Rosja uzna to za złamanie zapisów kontraktowych ze wszystkimi konsekwencjami.

Zdanie w tym temacie zabrał ekspert – Wojciech Jakóbik. Jeśli nieprzyjazne kraje nie będą płacić w rublach od 1.04, uznamy to za naruszenie kontraktów gazowych, więc dotychczasowe kontrakty zostaną wstrzymane – straszy Putin. Jednak to on wówczas naruszy kontrakty i embargo którego niektórzy się bali wprowadzi się samo. Śmiało! – pisze na twitterze.

Warto zaznaczyć również opinię Amerykańskiego Departamentu Stanu. Rzecznik Ned Price oświadczył, że decyzja Władimira Putina jest przejawem desperacji w wymiarze gospodarczym i finansowym, którą wywołały sankcje Zachodu. Wielka Brytania również oświadczyła, że nie będzie płacić za gaz w rublach. Dodatkowo wyśle kolejną dostawę broni na Ukrainę.

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.