Rocznica śmierci bł. ks. Piotra Dańkowskiego

Ksiądz Piotr Edward Dańkowski to jedna z ofiar hitlerowskiego planu zagłady ludzkości. 3 kwietnia miała miejsce 80 rocznica śmierci patrona kapłanów i kleryków Archidiecezji Krakowskiej. 3 kwietnia 1942 roku w Wielki Piątek został zamordowany w Auschwitz po urządzonej przez faszystów drodze krzyżowej. Zmarł z wycieńczenia. 

Podczas pracy w komandzie, które przygotowywało teren pod budowę fabryki IG Farben „Buna Werke”, ksiądz Dańkowski został okrutnie pobity przez więźniów funkcyjnych. Następnie niemiecki kapo oskarżył go o uchylanie się od pracy i ponownie dotkliwie go pobił, tłukąc mu przy tym okulary.

Po tym kapo oświadczył księdzu Dańkowskiemu: „Dziś będziesz ukrzyżowany jak twój mistrz”. Wtedy nałożył księdzu „koronę” z drutu kolczastego i zmusił go do niesienia na ramionach dużej kłody drewna. Ksiądz Dańkowski – dalej bity przez kapo – upadł pod nią kilka razy. Gdy zupełnie stracił siły został – wciąż z belką na ramionach – zaniesiony do baraku, gdzie zmarł.

Ksiądz Piotr Dańkowski został beatyfikowany razem ze 108 innymi męczennikami II wojny światowej 13 czerwca 1999 roku przez papieża Jana Pawła II. Jest patronem kleryków i kapłanów Archidiecezji Krakowskiej, a także Zespołu Szkół im. bł. księdza Piotra Dańkowskiego w Jordanowie.

fot. Muzeum Auschwitz

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.