Obywatel Ukrainy oszukał swoją rodaczkę na 5 tysięcy złotych

Niestety nawet podczas wojny ludzie czasami zachowują się skandalicznie. Tak też było w przypadku 30-letniego Ukraińca, który oszukał swoją rodaczkę, biorąc 5 tysięcy złotych za transport jej najbliższych z Ukrainy do Polski. Niestety pieniądze wziął, ale usługi nie wykonał. Mężczyzna został zatrzymany. 

25 lutego br. granicę w Medyce przekroczyła młoda obywatelka Ukrainy. Kobieta od kilku lat mieszka i studiuje w Krakowie, jednak przed wybuchem wojny na krótko pojechała w rodzinne strony. Kiedy sytuacja na Ukrainie zrobiła się niebezpieczna dziewczyna zdecydowała się wrócić do Krakowa. Po kilkunastogodzinnej drodze pokonanej pieszo dotarła do polskiej granicy. W Medyce podszedł do niej młody mężczyzna, który zaoferował, że podwiezie ją do stolicy Małopolski.

– Kobieta zgodziła się na tą propozycję przekonana, że trafiła na osobę niosącą pomoc uchodźcom. Następnie poprosiła go o pomoc w przewiezieniu z Ukrainy jej najbliższych. Kierowca zgodził się odpłatnie pojechać po krewnych i znajomych kobiety, wstępnie wyceniając tą usługę na kwotę około 4 tys. złotych. Obywatel Ukrainy otrzymał kilkutysięczną zaliczkę oraz dane kontaktowe do rodziny dziewczyny. Kierowca zapewniał studentkę i jej najbliższych, że zrealizuje transport oraz poprosił o przelanie dodatkowych środków na ten cel. W sumie na konto oszusta wpłynęło ponad 5 tys. złotych. Mężczyzna nie przywiózł z Ukrainy krewnych studentki, za to przestał odbierać telefon i zniknął z pieniędzmi – informuje Małopolska Policja.

Oszukana kobieta zgłosiła sprawę policjantom z Komisariatu III Policji w Krakowie. Mundurowi z ”trójki” mimo, że posiadali bardzo niewiele informacji na temat oszusta ustalili, że może nim być 30-letni obywatel Ukrainy, który od kilku lat przebywa w Polsce. 5 kwietnia br. funkcjonariusze opierając się na swoich ustaleniach zatrzymali podejrzanego w śródmieściu Krakowa. 30-latek został zatrzymany, złożył wyjaśnienia i zobowiązał się zwrócić skradzione pieniądze. Obywatel Ukrainy odpowie karnie za oszustwo, za co grozić mu może do 8 lat więzienia.

Apelujemy do uchodźców wojennych z Ukrainy aby zawsze z należytą ostrożnością podchodzili do nieznajomych osób oferujących im pomoc. Komenda Główna Policji przygotowała specjalnie z myślą o przybyszach z Ukrainy spoty informacyjne w ich ojczystym języku, które zawierają szereg praktycznych wskazówek i ważnych przestróg, których przestrzeganie zwiększy bezpieczeństwo migrantów – https://policja.pl/pol/aktualnosci/216681,Briefing-prasowy-i-prezentacja-spotow-informacyjnych-dla-uchodzcow-z-Ukrainy.html

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.