Dlaczego żylaki należy leczyć i jak to zrobić skutecznie?

Żylaki kończyn dolnych wskazują na problemy układu żylnego na różnym etapie zaawansowania. Schorzenie dotyczy nie tylko kobiet, ale również i mężczyzn. Do jakich powikłań mogą doprowadzić żylaki i jak je leczyć?

Objawy żylaków kończyn dolnych

Żylaki dotyczą najczęściej żył powierzchownych, a rzadziej głębokich. Mają postać krętych, uwypuklonych, widocznych pod skórą żył. Uznawane są za kliniczny objaw przewlekłej niewydolności, która wymaga leczenia. Objawy żylaków są bardzo charakterystyczne i powinny skłonić do wizyty lekarskiej. Należą do nich ból nóg, skurcze łydek, obrzęk i opuchlizna, drętwienie i dyskomfort w obrębie chorej nogi, uczucie ciężkości nóg, swędzenie, pieczenie oraz sińce w miejscu występowania żylaków. Początkowo objawy są stosunkowo łagodne, jednak na zaawansowanym etapie choroby mogą wystąpić stwardnienia tłuszczowe, egzema czy owrzodzenia, które stanowią zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Spektrum symptomów choroby jest szerokie i przybiera różny stopień nasilenia.

Dlaczego należy leczyć żylaki?

Żylaki nie są problemem estetycznym, a chorobą, która wymaga leczenia. Może doprowadzić do zakrzepowego zapalenia żył, owrzodzenia żylnego goleni, przewlekłego zapalenia skóry, a nawet zatoru tętnicy płucnej. Zaawansowane żylaki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Diagnoza choroby sprowadza się do badania fizykalnego oraz USG Dopplera. Badania są całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nie wymagają wcześniejszego przygotowania. Na podstawie postawionej diagnozy lekarz flebolog rekomenduje najlepszą metodę leczenia, w zależności od stopnia zaawansowania zmian i wieku pacjenta.

Na czym polega leczenie żylaków?

Obecnie usuwanie żylaków przebiega w sposób małoinwazyjny i bezbolesny dla pacjenta. Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia żylaków jest laseroterapia, która polega na zamknięciu światła chorej żyły poprzez wiązkę lasera. Zabieg jest niezwykle skuteczny, niesie za sobą niskie ryzyko działań niepożądanych i zapewnia szybkie efekty. Inną bardzo popularną metodą usuwania żylaków jest skleroterapia. Polega na wprowadzeniu do światła naczynia substancji, która uszkadza śródbłonek, wyzwala kontrolowany stan zapalny i doprowadza do zrośnięcia chorej żyły. Efekty leczenia są bardzo dobre, jednak zabieg nie jest rekomendowany w przypadku zaawansowanej choroby żylnej. Nowoczesne sposoby usuwania żylaków nie wymagają wykonywania nacięć na skórze, a jedynie wprowadzenia cienkich igieł przez skórę. Nie ma ryzyka pojawienia się nieestetycznych blizn. Ponadto, pacjent już tego samego dnia po zabiegu może powrócić do codziennych aktywności.

Więcej specjalistycznych informacji znajdziesz na stronie prywatnej Kliniki Leczenia Żylaków: https://orawczyk.com/

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.