Zmarł słynny krakowski aktor Jerzy Trela

Bardzo smutna informacja nadeszła z Krakowa. W wieku 80 lat odszedł wybitny aktor teatralny i filmowy Jerzy Trela. Był związany z Teatrem Starym oraz Radiem Kraków. Zagrał w ponad 70 filmach i 140 spektaklach. 

Aktor stworzył wiele kreacji podczas spektakli teatralnych. Najsłynniejsze z nich to “Dziady”, “Wyzwolenie” i “Hamlet”. Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku w miejscowości Leńcze, leżącej u stóp Krakowa. Ukończył studia na PWST w Krakowie, następnie współtworzył Teatr STU. Pracował również w Teatrze Rozmaitości, dziś znanym pod nazwą Bagatela. Był profesorem i wykładowcą Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, a także jej rektorem przez dwie kadencje.

Rok 1970 to kolejny, bardzo ważny krok w karierze zawodowej Jerzego Treli. Nawiązał wtedy współpracę z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie. Grał w spektaklach takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Jerzy Jarocki czy Krystian Lupa. Jego najsłynniejsza rolą był Konrad z “Dziadów” Adama Mickiewicza oraz Konrad w “Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego (reżyser Konrad Swinarski). Jego dorobek artystyczny był bardzo bogaty, ponieważ zagrał w 140 spektaklach Teatru Telewizji oraz 70 filmach.

Aktor był bardzo mocno związany z Radem Kraków. W archiwum znajduje się wiele nagrań powieści i wierszy, które czytał Jerzy Trela.

fot. Teatr Stary w Krakowie

Skomentuj post