Rosja poinformowała o zawieszeniu broni w Mariupolu

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o zawieszeniu broni w Mariupolu i rozpoczęciu ewakuacji rannych, ukraińskich żołnierzy, którzy przebywają na terenie zakładu Azowstal. Póki co doniesień tych nie potwierdziła strona ukraińska. 

Walkę o przetrwanie i utrzymanie zakładu Azowstal – jedynego punktu na mapie Mariupolu w rękach ukraińskich żołnierzy z pułku Gwardii Narodowej Azow oraz 36 Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej śledzi cały świat. Dzięki sile oporu w ostatnich tygodniach możliwa była ewakuacja setek cywili, ukrywających się w podziemiach i schronach tego ogromnego zakładu przemysłowego. Organizacja Narodów Zjednoczonych wraz z władzami ukraińskimi zorganizowała konwoje humanitarne.

Jak informuje Rosyjskie Ministerstwo Obrony w poniedziałek 16 maja osiągnięto porozumienie w sprawie ewakuacji rannych żołnierzy. Według strony agresora stało się to dzięki negocjacjom z przedstawicielami ukraińskiej armii. Rzekomo dziewięciu wojskowych z Ukrainy opuściło Azowstal z białą flagą. Poszkodowani mają trafić do szpitala w miejscowości Nowoazowsk, znajdującej się na terenie Samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Skomentuj post