Pogrzeb Jerzego Treli 23 maja w rodzinnych Leńczach

Smutna wiadomość nadeszła do nas na koniec weekendu, w niedzielę 15 maja. W wieku 80 lat zmarła ikona kina i teatru Jerzy Trela, który od kilkudziesięciu lat był związany z krakowską sceną teatralną. Pogrzeb aktora teatralnego i filmowego odbędzie się w poniedziałek 23 maja w rodzinnej miejscowości Leńcze.

– Szanowni Państwo, ceremonie pożegnania Jerzego Treli obejmują o godz. 9:00 – wystawienie prochów, o 10:00 mszę świętą żałobną – 23 maja w Bazylice u Dominikanów w Krakowie. O 14:00 odbędzie się ceremonia pochówku na cmentarzu w Leńczach pod Krakowem – informuje Teatr STU.

Eucharystia za duszę świętej pamięci Jerzego Trelę będzie miała miejsce również 25 maja o godzinie 7 rano w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie. Przewodniczyć jej będzie jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski.

Ikona krakowskiego teatru

Aktor stworzył wiele kreacji podczas spektakli teatralnych. Najsłynniejsze z nich to “Dziady”, “Wyzwolenie” i “Hamlet”. Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku w miejscowości Leńcze, leżącej u stóp Krakowa. Ukończył studia na PWST w Krakowie, następnie współtworzył Teatr STU. Pracował również w Teatrze Rozmaitości, dziś znanym pod nazwą Bagatela. Był profesorem i wykładowcą Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, a także jej rektorem przez dwie kadencje.

Rok 1970 to kolejny, bardzo ważny krok w karierze zawodowej Jerzego Treli. Nawiązał wtedy współpracę z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie. Grał w spektaklach takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Jerzy Jarocki czy Krystian Lupa. Jego najsłynniejsza rolą był Konrad z “Dziadów” Adama Mickiewicza oraz Konrad w “Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego (reżyser Konrad Swinarski). Jego dorobek artystyczny był bardzo bogaty, ponieważ zagrał w 140 spektaklach Teatru Telewizji oraz 70 filmach.

Aktor był bardzo mocno związany z Radem Kraków. W archiwum znajduje się wiele nagrań powieści i wierszy, które czytał Jerzy Trela.

fot. Teatr STU

Skomentuj post