Pościg za pijanym motocyklistą na Sądecczyźnie

19-letni mężczyzna, prowadzący motocykl postanowił zabawić się w bohatera filmów sensacyjnych. Zignorował wezwania sądeckich funkcjonariuszy do zatrzymania się i uciekał przed nimi, mając prawie promil alkoholu we krwi. Mieszkaniec gminy Stary Sącz nie miał także uprawnień. 

Wczoraj, tj. 17 maja br. kilkanaście minut po godzinie 9, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego sądeckiej komendy podczas służby w miejscowości Świniarsko zauważyli mężczyznę kierującego motocyklem, który nie miał kasku ochronnego. Motocyklista wiózł ze sobą pasażera. Mundurowi postanowili zatrzymać motocyklistę do kontroli drogowej, ale ten gwałtownie przyspieszył i zaczął uciekać. Mężczyzna swoją brawurową jazdą stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego – m.in. wyprzedzał na podwójnej linii ciągłej, zmuszając pojazdy do zjeżdżania do krawędzi jezdni.

– Po około 2-kilometrowym pościgu, w miejscowości Mała Wieś, omijając samochód, który zatrzymał się, by umożliwić przejazd uprzywilejowanemu pojazdowi, kierujący motocyklem stracił panowanie nad nim i wywrócił go. Wówczas został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Badanie stanu trzeźwości 19-letniego mieszkańca gminy Stary Sącz wykazało, że miał w swoim organizmie blisko promil alkoholu. Policjanci ustalili też, że mężczyzna w ogóle nie posiada uprawnień do kierowania. Na szczęście ani kierowca ani pasażer nie doznali żadnych obrażeń i nie korzystali z pomocy medycznej – informuje Sądecka Policja.

Teraz 19-latek odpowie przed sądem za swoje zachowanie – nie tylko za jazdę w stanie nietrzeźwości, bez uprawnień oraz niezatrzymanie się do kontroli, ale także za wykroczenia drogowe, których się dopuścił podczas ucieczki. Grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu czy na motocykl i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.

– Ponadto, niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierującego na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał – apeluje Małopolska Policja.

Skomentuj post