ZAKSA Kędzierzyn Koźle wygrywa siatkarską Ligę Mistrzów

Niesamowity sukces siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla. Grupa Azoty ZAKSA pokonała w finale siatkarskiej Ligi Mistrzów w trzech setach ekipę z Włoch Trentino Volley i obroniła tytuł najlepszej drużyny Europy. MVP finału został rewelacyjny Kamil Semeniuk. To było prawdziwe święto siatkówki w słoweńskiej Ljubljanie.

Trener Gheorghe Crețu stworzył europejską klubową potęgę siatkarzy. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przeszła do finału siatkarskiej Ligi Mistrzów jak burza. W półfinale ekipa z województwa opolskiego dwukrotnie pokonała Jastrzębski Węgiel – 3:0 oraz 3:2 i w wielkim finale na ich drodze stanęli Włosi z Trentino Volley. Bukmacherzy wyżej oceniali szanse rywali polskiej drużyny. Na boisku było jednak zupełnie inaczej.

Pierwsze dwa sety, pomimo bardzo zaciętej walki wyglądały bardzo podobnie. W pierwszej odsłonie ZAKSA dwukrotnie obejmowała wysokie prowadzenie 7:4 i 15:10, jednak Włosi potrafili doprowadzić do stanu 8:8 i 16:16. Końcówka należała jednak do Kędzierzynian i dzięki świetnej postawie praktycznie wszystkich graczy na boisku objęli prowadzenie 1:0. Drugi set był już popisem drużyny broniącej tytułu najlepszej ekipy klubowej Starego Kontynentu. Siatkarze Trentino prowadzili 10:8, jednak wtedy podopieczni trenera Cretu włączyli turbo, doprowadzając do stanu 19:15. Później kontrolowali przebieg seta i ostatecznie wygrali go do 20.

Najbardziej zacięta była trzecia -jak się okazało decydująca partia spotkania. Raz jedna, raz druga drużyna obejmowała prowadzenie. Były to typowe siatkarskie szachy z niewykorzystanymi sytuacjami. Przy stanie 24:23 Trentino Volley miał piłkę setową, jednak Włosi nie wykorzystali tej szansy. Set zakończył się grą na przewagi, w której brylował Kamil Semeniuk i poprowadził Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle do obrony tytułu najlepszej klubowej ekipy w Europie.

MVP spotkania został oczywiście Kamil Semeniuk.