37 pijanych kierowców na małopolskich drogach

Tylko trzy godziny poniedziałkowej akcji małopolskich funkcjonariuszy “Alkohol i narkotyki” przynosiosły smutne wiadomości. Spośród około 12 tysięcy przebadanych kierowców, 37 prowadziło swój pojazd pod wpływem alkoholu. 

W poniedziałek 23 maja w godzinach porannych od 6.00 do 9.00 w Małopolsce, policjanci przeprowadzili ogólnowojewódzkie działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”, których efektem było ujawnienie 37 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. W 20 przypadkach badanie trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, co wiąże się z popełnieniem przez kierującego przestępstwa w ruchu drogowym.

Ostrzegamy – jazda pod wpływem alkoholu jest zawsze niebezpieczna, bowiem nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcje kierowcy.

Przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy  na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat, grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Skomentuj post