Intensywny tydzień ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR (ZDJĘCIA)

Majowy tydzień od 16 do 22 maja był bardzo intensywny dla ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR. Najgroźniejsze wypadki miały miejsce w okolicy Turbacza w Gorcach, gdzie poszkodowana została przetransportowana za pomocą śmigłowca TOPR, a także w Rabce-Zdroju po wpadnięciu mężczyzny do koryta potoku Słonka. 

  • 16 maja – poniedziałek

O godzinie 11 do Centrali w Rabce trafia zgłoszenie o dziewczynce lat 14 z raną ciętą głowy w wąwozie Homole, do akcji wysłani zostają ratownicy dyżurujący w stacji Szczawnica, po opatrzeniu i ewakuacji z miejsca zdarzenia ratowana zostaje przekazana zespołowi RM.

  • 18-19 maja

Ratownicy GP GOPR zabezpieczali Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim Spytkowice 2020 gdzie interweniowali 5 razy.

  • 18 maja – środa

Ratownicy dostają informację o chłopcu z raną ciętą kończyny dolnej w rejonie Trzech Koron, do akcji zadysponowany zostaję zespół ratowników z S.O. Krościenko. Chłopiec po udzieleniu mu pomocy został ewakuowany do Sromowiec.

  • 19 maja – czwartek

Po godzinie 8:30 ratownik dyżurny z Turbacza dostaje informację telefoniczną od kobiety, która w wyniku upadku doznała urazu kończyny dolnej. Z uwagi na silny ból u poszkodowanej utrudnione było ustalenie dokładnej lokalizacji i zebranie szczegółowego wywiadu, jednak dzięki aplikacji Ratunek ustalono że poszkodowana znajduje się między Czołem Turbacza, a Przełęczą Borek. Po dojechaniu ratowników z Turbacza na miejsce zdarzenia podjęli decyzję o konieczności ewakuacji rannej śmigłowcem. O godzinie 09:50 poszkodowana zastaję przekazana ratownikom na pokład śmigłowca TOPR celem przetransportowania jej do SOR w Nowym Targu.

  • 20 maja – piątek
O godzinie 13:30 dochodzi do nietypowego wypadku w pobliżu Centrali GP GOPR w Rabce. Do dyżurki wbiega kobieta z informacja, że do pobliskiego wybetonowanego koryta rzeki wpadł mężczyzną i się nie rusza. Ratownicy niezwłocznie ruszyli z pomocą zastając poszkodowanego nieprzytomnego z raną

ciętą głowy. Po udzieleniu pierwszej pomocy i ewakuacji ratowany przekazany został do ZRM.

  • 21 maja – sobota

Do Centrali przychodzi zgłoszenie telefoniczne o kobiecie z urazem stawu skokowego pod Trzema Koronami. Do działania ruszają ratownicy z Krościenka, uraz zostaje zabezpieczony a poszkodowana przekazana do do samochodu prywatnego.

19:45 Do wypadku na przystani flisackiej w Szczawnicy wyjeżdżają ratownicy pełniący dyżur w miejscowej stacji. Ratownicy zabezpieczyli otwarte złamanie podudzia i przekazali poszkodowanego mężczyznę na dalsze leczenie do ZRM.

  • 22 maja – niedziela

O godzinie 10:26 ratownicy zostają powiadomieni o mężczyźnie z raną reki w okolicy koliby na Łapsowej Polanie, do akcji wyjeżdża zespół ratowników z Długiej Polany i po zaopatrzeniu transportuję ratowanego do SOR Nowy Trag na dalsze leczenie. W minionym tygodniu nasi ratownicy wykonywali także planowane transporty z przysiołków górskich osób przewlekle chorych na leczenie i zabiegi.

fot. Facebook Grupa Podhalańska GOPR

Skomentuj post