W jakich branżach najłatwiej o pracę bez doświadczenia w Gorlicach?

Gorlice są świetnym miejscem do poszukiwania pracy. Najnowszy barometr zawodów na 2022 rok pokazuje, że istnieje tylko kilka branży, w których występuje nadwyżka poszukujących pracę. Pytanie brzmi, gdzie najłatwiej o zatrudnienie bez wcześniejszego doświadczenia. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Najlepszym i najpopularniejszym badaniem rynku pracy jest barometr zawodów. Warto zaznaczyć, że uczestniczą w nim eksperci z powiatowych urzędów pracy, w tym doradcy zawodowi, pośrednicy pracy i osoby odpowiedzialne za współpracę z przedsiębiorcami. Efektem badania są zestawienia zawodów poklasyfikowanych w trzy grupy – tych, w których wystąpi niedobór pracowników, nadmiar pracowników oraz równowaga popytu i podaży. Warto spoglądać na to zestawienie, przy przeglądaniu ofert pracy.

W artykule zajmiemy się Gorlicami – miastem leżącym we wschodniej części województwa małopolskiego. W większości poszukujący pracy zadają sobie pytanie, gdzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie bez wcześniejszego doświadczenia. Barometr z prognozą na 2022 rok wymienia kilka zawodów z deficytem. Są to przede wszystkim kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, diagności samochodowi, lekarze, pielęgniarki i położne, kierownicy budów, inżynierowie budownictwa czy nauczyciele praktycznej nauki zawodu oraz samodzielni księgowi. Jednak tutaj w większości potrzeba wcześniejszego doświadczenia, może z wyjątkiem branży motoryzacyjnej.

W większości zawodów na terenie Gorlic występuje równowaga popytu i podaży na rynku pracowniczym. Jednak oferty pracy mówią o wielu wolnych wakatach np. jako pracownik produkcji bez specjalizacji w różnego rodzaju zakładach, czy też pracownik budowlany, a także kierowca i magazynier. W tych przypadkach nie będzie potrzebne wcześniejsze doświadczenie, a rozpoczynając nowy etap kariery zawodowej nabierzemy je bardzo szybko, a następnie wykwalifikujemy się na określone specjalizacje: np. z pracownik budowlany – murarz, cieśla szalunkowy.

Przeglądając oferty pracy w serwisie  GoWork wachlarz ofert jest bardzo szeroki. Gorlice oferują zatrudnienie w różnych branżach zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Znajdziecie Państwo możliwość podjęcia pracy w gastronomii, czy jako pracownik biurowy klub księgowa. Dla osób, które chcą pracować fizycznie także jest wiele możliwości wyboru.

barometrzawodow2022-powiatgorlicki

Warto podkreślić, że w kwietniu 2022 roku bezrobotnych na terenie województwa małopolskiego było ponad 68 tysięcy osób, co daje wynik 4,4%. Etatów, które są oferowane w Małopolsce jest natomiast prawie 8 tysięcy. Zapraszamy więc Państwa zarówno do przeglądania i analizowania barometru zawodów, ale przede wszystkim do sięgnięcia po oferty pracy.

Skomentuj post