Rosnące ceny materiałów, sprawdź ofertę Masterfol hurtowni budowlanej

Wzrost cen surowców szczególnie zaszkodził branży budowlanej w ubiegłym roku. Od drewna po metal i farbę ceny wzrosły powyżej średniej. I nie widać poprawy na 2022 rok. Każdy, kto zbudował lub wyremontował swój dom w 2021 roku, musiał sięgnąć znacznie głębiej do kieszeni niż rok wcześniej.

Na górze znajduje się lite drewno konstrukcyjne. Są to na przykład drewniane belki, które są używane do mebli, domków ogrodowych i domów z muru pruskiego. Łaty dachowe podrożały tak samo jak stal zbrojeniowa.

Chociaż są to już produkty przetworzone, zwiększony koszt surowców również bezpośrednio zwiększył koszt budowy. Na przykład cena miedzi, która jest niezbędna w przewodach energetycznych i rurach grzewczych również wzrosła. Cena za bitum do uszczelniania dachów wzrosła, jak i również za żywicę epoksydową wykorzystywana w wielu farbach i lakierach. Jednak w centrum dociepleń w Nowym Sączu możesz znaleźć zawsze atrakcyjne ceny i promocje.

Wysokie ceny materiałów budowlanych, ale coraz więcej pozwoleń na budowę

Wszystko to sprawia, że od 2021 roku cena budowy domu rosła znacznie szybciej niż innych towarów. Budowa nowego domu kosztuje więcej niż w 2020 r. – prawie dwa razy więcej. Wszelkie prace ciesielskie i konstrukcyjne z drewna są szczególnie ważne. Ze względu na wzrost cen drewna wzrosły one średnio o 25%. Prace melioracyjne również kosztują więcej tak jak prace dekarskie i hydrauliczne. Płyty OSB Nowy Sącz, Nowy Targ, Zakopane Małopolska również poszybowały.

Mimo wysokich cen, coraz więcej ludzi chce się budować

Jednak jest wątpliwe, kiedy te domy faktycznie zostaną zbudowane, ponieważ oprócz wyższych kosztów, wąskie gardła w dostawach oznaczają również, że wiele prac budowlanych zostało wstrzymanych lub musiało zostać przełożonych. Przez co budowniczowie mogą jeszcze chwilę poczekać, aż ceny spadną.

Rozwój sytuacji na rynkach surowcowych nie daje nadziei. W trakcie kryzysu na Ukrainie ceny ropy naftowej i gazu ziemnego w ostatnim czasie ponownie poszybowały w górę. Obie ceny są o około 50% wyższe niż rok temu.

Jak wygląda współpraca z dostawcami surowców budowanych?

Obecnie obserwujemy wysoki i rosnący poziom cen we wszystkich dziedzinach – właściwie we wszystkich istotnych materiałach budowlanych.

Wielu dostawców materiałów budowlanych podaje obecnie tylko codziennie aktualizowane ceny wielu materiałów – lub w ogóle nie podejmuje żadnych zobowiązań cenowych. W miarę możliwości podejmuje się próbę uzgodnienia z klientami eskalacji cen. Wielu dostawców zastrzega sobie prawo do korekty ceny dostarczanego towaru w przypadku wzrostu kosztu własnego. Jednak Ty postaw na centrum budowlane – materiały w konkurencyjnych cenach dowiozą w każde miejsce w Polsce! Ceny są przejrzyste a do tego kontakt z handlowcem jest bardzo dobry.

Ps. Jeżeli szukasz ciekawych prezentów dla osób związanych z branżą budowlaną, to zachęcamy do sprawdzenia bloga sprezentujprezent.

Dlaczego ceny budowlane rosną?

Niedobór materiałów budowlanych doprowadził do wzrostu cen budowlanych, a tym samym dotknął branżę budowlaną. Mimo powolnego uspokojenia podwyżek pod koniec zeszłego roku, eksperci spodziewają się dalszych wzrostów cen materiałów budowlanych i kosztów budowy w 2022 roku.

Oprócz wzrostu cen materiałów gwałtownie rosną również koszty wynagrodzeń rzemieślników i prac budowlanych. Do tego dochodzi długi czas oczekiwania ze względu na nieobecność pracowników w branży budowlanej, co z kolei ma negatywny wpływ na koszty prac budowlanych.

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.