Wielki sukces Polaka. Marek Zakrzewski Mistrzem Europy U-18

Wspaniały sukces Marka Zakrzewskiego z klubu AML Słupsk. Polak został najszybszym sprinterem Europy do lat 18, wyrównując przy okazji rekord Polski do lat 20. To pierwszy medal biało-czerwonych na imprezie rozgrywanej w Jerozolimie. 

Polak ze znakomitej strony pokazał się już w półfinale. Mimo słabszej pierwszej części biegu zdystansował rywali i wygrał z czasem 10.33. Tym samym poprawił o 0.13 własny rekord Polski ustanowiony przed miesiącem w Białymstoku. Kunszt pokazał również w wieczornym finale. Pobiegł mocno i triumfował z jeszcze lepszym rezultatem – 10.32. To nie tylko rekord Polski U18 i najlepszy w historii wynik mistrzostw. Taki czas jest również wyrównaniem rekord Polski U20, a jako junior młody sprinter ze Słupska będzie występował jeszcze w 2023 i 2024 roku. Jak zauważa Tomasza Spodenkiewicz – statystyk lekkoatletyczny – to pierwszy triumf w sprincie na 100 metrów Polaka w imprezie rangi mistrzostw Europy od… złota Wiesława Maniaka w 1966 roku w Budapeszcie. W dekoracji Zakrzewskiego uczestniczył Henryka Olszewskiego – prezes PZLA i członek Rady European Athletics.

W finale trójskoku piąta była Olga Szlachta. Zawodnika z Ostrowa Wielkopolskiego, rekordzistka Polski w kategorii U18, w najlepszej próbie (z trzeciej kolejki) uzyskała 12.76. Na szóstym miejscu konkurs skoku w dal zakończył Szymon Głaszczka. Polak uzyskując w piątej serii 7.36 poprawił rekord życiowy. Wygrał – z najlepszym wynikiem na świecie w sezonie 2022 – Włoch Mattia Furlani (8.04). Do wąskiego finału nie awansowała Julia Michałowska – nasza kulomiotka ostatecznie zakończyła zmagania dziewiąta z wynikiem 15.23.

źródło: PZLA/fot. Marcin Góra

Skomentuj post