Pięć medali polskich pływaków na ME Juniorów!!! (ZDJĘCIA)

Wspaniale spisali się polscy pływacy podczas drugiego dnia Mistrzostw Europy Juniorów w pływaniu, które odbywają się w rumuńskim Otopeni. Złote medale zdobyli Ksawery Masiuk na 50 metrów stylem grzbietowym oraz Krzysztof Chmielewski, który był najszybszy podczas zmagań na 200 metrów stylem motylkowym.

Worek z medalami otworzył Masiuk. Nasz reprezentant nie miał sobie równych na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Podopieczny trenera Pawła Wołkowa ponownie był jedynym zawodnikiem w stawce, który złamał barierę 25 sekund. Jedną długość basenu pokonał w znakomitym czasie 24.65, wyraźnie wyprzedzając pozostalych uczestników finału.

– Mistrzostwa świata seniorów były moją główną imprezą. Tutaj starałem się tylko podtrzymać formę i jestem zadowolony ze swojego czasu i z występu we wczorajszej sztafecie. W tym wieku mentalnie trudno jest ścigać się tak dużo w tak krótkim odstępie czasu. To wyzwanie, żeby być gotowym 10 dni po mistrzostwach świata – mówił tuż po wyścigu Masiuk, cytowany przez Europejską Federację Pływacką (LEN).

To już czwarte złoto mistrzostw Europy juniorów w karierze zawodnika G-8 Bielany Warszawa. Trzy poprzednie wywalczył na ubiegłorocznym czempionacie w Rzymie (dwa indywidualnie i jeden w sztafecie).

Powtórki z Foro Italico doczekaliśmy się na dystansie 200 m stylem motylkowym. Tak jak dwanaście miesięcy temu, na dwóch pierwszych miejscach finiszowali bracia Chmielewscy. Tytuł obronił Krzysztof, który uzyskał czas 1:55.49, a Michał ponownie mógł cieszyć się ze srebra z rezultatem nieznacznie gorszym od życiówki (1:56.68).

Dla Krzysztofa Chmielewskiego to nie koniec dużych medalowych nadziei. Zawodnik Muszelki Warszawa rano świetnie poradził sobie w eliminacjach 1500 m stylem dowolnym. Uzyskał zdecydowanie najlepszy rezultat i w czwartek będzie poważnym kandydatem do zwycięstwa w tej konkurencji.

W naszym dorobku pojawiły się dziś jeszcze dwa brązowe krążki. Jeden zdobyła Karolina Piechowicz, która była 3. na 50 m stylem klasycznym. Polska żabkarka finiszowała w wyścigu finałowym z czasem 31.44. Szybsze od niej były tylko Eneli Jefimowa z Estonii i Schastine Skifter Tabor z Danii.

Na zakończenie dnia na najniższym stopniu podium stanęła jeszcze polska sztafeta mieszana 4×100 m stylem dowolnym. Rano Maciej Guliński, Krzysztof Matuszewski, Paulina Cierpiałowska i Julia Kulik weszli do finału z 8. rezultatem, a po południu Gulińskiego zmienił Masiuk. Siedemnastolatek z Tarnowca znakomicie otworzył zmagania w finale. Pierwsze 100 metrów pokonał w 48.37, dając sygnał do walki o medal. Ostatecznie nasi reprezentanci dopłynęli do mety na 3. pozycji, poprawiając rekord kraju w kategorii wiekowej 18-latków (3:29.85).

W pozostałych finałach na starcie pojawiło się jeszcze dwoje biało-czerwonych. Jakub Walter był 6. na 200 m stylem dowolnym. Zawodnik Unii Oświęcim poprawił życiówkę, notując czas 1:49.56. Z kolei Laura Bernat zajęła 8. lokatę na 50 m stylem grzbietowym (29.25).

Naszych przedstawicieli nie zabrakło też w półfinałach. Z rekordu Polski 18-latków na 200 m stylem zmiennym cieszył się Michał Piela (2:03.03), który zakwalifikował się do wyścigu medalowego z 4. wynikiem. Z kolei na 100 m stylem motylkowym 11. była Paulina Cierpiałowska (1:01.19).