Podhale. Po pijaku podróżował niezarejestrowanym motorowerem

To była prawdziwa kumulacja przewinień. Podczas niedzielnej akcji “Motocykle” w miejscowości Bustryk funkcjonariusze zakopiańskiej drogówki zatrzymali poszukiwanego do odbycia kary więzienia 51-latka, który po pijaku jechał niezarejestrowanym i nie ubezpieczonym motorowerem. 

W minioną niedzielę policjanci zakopiańskiej drogówki, zatrzymali 51-letniego kierującego motorowerem, który nie dość, że był kompletnie pijany to jeszcze miał obowiązujący zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, poruszał się niezarejestrowanym i nieubezpieczonym jednośladem oraz był poszukiwany do odbycia kary więzienia.

Policjanci zakopiańskiej drogówki w minioną niedzielę tj. 10 lipca br. na terenie powiatu tatrzańskiego prowadzili działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Motocykle”. Ich celem było przede wszystkim zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach.

W miejscowości Bustryk policjanci zakopiańskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego motorowerem. Podczas kontroli okazało się, że 51-letni mieszkaniec powiatu tatrzańskiego jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało blisko 1.6 promila alkoholu w jego organizmie. Dalsze ustalenia policjantów drogówki wskazywały, że to jeszcze nie koniec listy przewinień. Okazało się jeszcze, że kierujący poruszał się niezarejestrowanym i nieubezpieczonym motorowerem pomimo obowiązującego zakazu sądowego, a na koniec policyjny system poinformował policjantów, że osoba, wobec której podjęli interwencję jest poszukiwana przez sąd celem odbycia kary więzienia. Kumulacja przewinień zaprowadziła 51-latka wprost do policyjnego aresztu.

Warto pamiętać, że:
Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

asp.szt. Roman Wieczorek
fot.#policjazakopane

Skomentuj post