Zawał paralotniarza. Uratowali go ratownicy GOPR (ZDJĘCIA)

Tylko dzięki szybkiej reakcji ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR udało się uratować życie paralotniarza nieopodal szczytu Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym. Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego po udanej reanimacji przetransportował poszkodowanego do szpitala w Nowym Targu. 

Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR zostali wezwani do paralotniarza, który podczas podchodzenia na startowisko zasłabł i wykazywał wszelkie objawy zawału serca. Miało to miejsce nieopodal szczytu Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym.

Na miejsce natychmiast wyrusza zespół ratunkowy z Rabki. Równocześnie zostaje zadysponowany śmigłowiec Ratownik 6, który stacjonuje w bazie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Krakowie.

Po dotarciu na miejsce poszkodowany znajdował się około 300 m poniżej szczytu Śnieżnicy. Ratownicy przybyli na miejsce stwierdzili brak funkcji życiowych i natychmiast rozpoczęto RKO oraz użyto AED. Dzięki urządzeniu do automatycznej kompresji klatki piersiowej oraz respiratorowi reanimacja była możliwa podczas ewakuacji na górną stację kolei.

Podczas ewakuacji poszkodowanego ratownicy stwierdzili powrót oddechu. Po przejęciu poszkodowanego przez załogę LPR lekarz stwierdził rozległy zawał serca. Mężczyzna został zabrany do szpitala w Nowym Targu.

fot. Grupa Podhalańska GOPR 

ZOBACZ TAKŻE 

Skomentuj post