Nadpłata kredytu i pożyczki. Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

Chwilówka to łatwy sposób na szybkie zasilenie domowego budżetu. Bez zbędnych formalności i długiego oczekiwania na decyzję można pozyskać dodatkowe pieniądze na wymarzone wakacje, bieżące rachunki lub spłatę innego zadłużenia. Często w ciągu kilku tygodni sytuacja finansowa klienta firmy pożyczkowej ulega pozytywnej zmianie. Czy warto wówczas spłacić wcześniej swoje zobowiązanie?

Co zrobić, gdy chcemy wcześniej spłacić kredyt?

Pierwszym krokiem, który powinno się podjąć przed spłatą pożyczki, to kontakt z kredytodawcą. Warto bezpośrednio u źródła dowiedzieć się na jakich warunkach można dokonać nadpłaty. Prawo zobowiązuje firmy pożyczkowe do pomniejszania kosztów kredytu o czas, w którym pożyczka nie będzie już obowiązywać. Jednak trzeba się liczyć z tym, że każda umowa zawierana jest według określonego regulaminu, który posiada swoje indywidualne przepisy. Kredytobiorca może umieścić informację, że nadpłata pożyczki wiąże się z dodatkowymi opłatami. Zazwyczaj wykazane są one w formie procentu od kwoty głównej. W takim przypadku wcześniejsze spłacenie wszystkich rat może okazać się nieopłacalne.

Czy warto nadpłacać pożyczkę?

Decyzję o wcześniejszej spłacie całego kredytu lub dokonania nadpłat kilku rat wymaga dokładnego przemyślenia. Przede wszystkim jest to operacja nieodwracalna. Jeśli po spłacie kredytu okaże się, że ponownie brakuje funduszy trzeba będzie kolejny raz starać się o nową pożyczkę. Taka sytuacja wiąże się oczywiście z poniesieniem kosztów nowego kredytu. Istnieje również ryzyko, że na rynku nie będą dostępne atrakcyjne finansowo oferty.

Czasami w życiu zdarzają się nieprzewidziane wypadki, kiedy potrzebna jest szybka gotówka. Może się wtedy okazać, że nierozważnie zrobiona nadpłata rat pozbawiła budżet domowy wszystkich oszczędności. Na rynku funkcjonuje pożyczka dla zadłużonych i w niektórych sytuacjach lepiej skorzystać z niej, niż wcześniej spłacać już posiadany kredyt.

Spłata pożyczki krok po kroku

W przypadku, gdy została podjęta świadoma decyzja o wcześniejszej spłacie zobowiązania, należy skontaktować się z pożyczkodawcą. Dzięki temu klient otrzyma pełną informację o procedurze spłaty. Dopełnienie wszystkich formalności wiąże się z zazwyczaj z podpisaniem dokumentów zaświadczających o chęci spłaty zadłużenia. Obecnie większość operacji odbywa się za pomocą kanałów elektronicznych, jednak forma w dużym stopniu zależy od firmy udzielającej kredyt. Pieniądze będzie można przekazać poprzez płatność online, tradycyjny przelew bankowy lub wpłatę gotówki bezpośrednio u przedstawiciela. Dobrze jest dopilnować, aby po zakończonej transakcji uzyskać potwierdzenia zakończenia pożyczki. Szukasz bezpiecznej i szybkiej pożyczki przez internet? Wejdź na https://www.extraportfel.pl/.

Skomentuj post