Przegląd stomatologiczny, czyli jak często powinieneś odwiedzać Twojego dentystę? 

Wizyta w gabinecie stomatologicznym większości osobom dorosłym kojarzy się z leczeniem zębów lub zabiegami. Okazuje się jednak, że dentystę należy odwiedzać nie tylko wtedy, kiedy z naszymi zębami dzieje się coś niepokojącego. Regularnie wykonywane przeglądy dentystyczne pozwalają bowiem znacząco zmniejszyć częstotliwość wizyt w przyszłości oraz zmniejszyć związane z nimi koszty i dolegliwości. Ich celem jest bowiem wykrycie wszelkich problemów, zanim wejdą w zaawansowane stadium, wymagające bardziej skomplikowanego i kosztownego leczenia.

Przeglądy stomatologiczne u osób dorosłych. Jak często należy je wykonywać?

Każdy profesjonalny gabinet stomatologiczny w Krakowie, oprócz zabiegów dentystycznych, chirurgicznych i estetycznych, oferuje także tzw. przeglądy stomatologiczne. Są to rutynowe wizyty przeznaczone dla tych pacjentów, którzy nie dostrzegają żadnych problemów z uzębieniem, lecz pragnąć utwierdzić się w przekonaniu, że w ich jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego. Uczęszczanie na przeglądy stomatologiczne jest bardzo dobrą praktyką, do której zachęcają zarówno sami dentyści, jak i ci pacjenci, który mieli już okazję przekonać się o ich istotnej roli w procesie dbania o stan i zdrowie swojego uśmiechu.

Głównym celem przeglądów dentystycznych jest sprawdzenie i ocenienie stanu zębów pacjenta. Przyjmuje się, że osoby dorosłe, które nie mają większych problemów ze swoim uzębieniem, powinny profilaktycznie pojawić się w gabinecie raz na pół roku. Podczas wizyty dentysta dokładnie obejrzy zęby, dziąsła i jamę ustną oraz stwierdzi, czy wszystko jest w porządku. W razie wykrycia drobnych nieprawidłowości, jest możliwe ich szybkie wyleczenie na miejscu, co pozwala cieszyć się zawsze zdrowymi i estetycznymi zębami. Przeglądy dentystyczne gabinet stomatologiczny w Krakowie często łączy z czyszczeniem zębów – w ich tracie możliwe jest wykonanie piaskowania, skalingu i fluoryzacji.

Przeglądy stomatologiczne u najmłodszych. Dlaczego są takie ważne?

Przeglądy stomatologiczne są kluczem do zdrowych i pięknych zębów nie tylko w przypadku osób dorosłych. Także dzieci powinny bowiem regularnie gościć w gabinecie stomatologicznym. Przyjmuje się, że pierwsza wizyta dziecięca powinna odbyć się w okolicach pierwszego roku życia, kiedy maluszek ma już pierwsze mleczne ząbki. Lekarz oceni ich stan oraz poradzi rodzicom, jak o nie prawidłowo dbać w domowym zaciszu. Kolejne wizyty warto planować co ok. trzy miesiące.

Taka częstotliwość wynika z bardzo prostego faktu – zęby mleczne są dużo bardziej narażone na pojawienie się próchnicy, która również rozwija się na nich dużo szybciej niż na zębach stałych. Regularne, częste przeglądy stomatologiczne pozwalają na jej wykrycie na wczesnym etapie rozwoju oraz wdrożenie stosownego leczenia, które ochroni ząbki dziecka przed dalszym postępem choroby. W trakcie przeglądu w gabinecie, dentysta ocenia się także prawidłowość rozwoju zębów i szczeki dziecka, co pozwala na wczesne wdrożenie leczenia ortodontycznego oraz zapewnienie dziecku pięknych, zdrowych i równych zębów w przyszłości.

Partnerem artykułu jest DentoCentrum – Twój gabinet stomatologiczny kraków.

Skomentuj post