78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziś przypada już 78 rocznica Powstania Warszawskiego. O godzinie 17, na znak godziny “W” w całym kraju zabrzmią syreny, aby oddać hołd poległym w obronie Ojczyzny. 

Dokładnie 78 lat temu, na mocy decyzji Dowódcy Armii Krajowej generała Tadeusza Komorowskiego “Bora” w stolicy wybuchło Powstanie Warszawskie. Bohaterowie przez 63 dni prowadzili nierówną, ale heroiczną walkę z hitlerowcami – wojskami niemieckimi. W szeregach walczących była także młodzież oraz dzieci, dla których celem była nie tylko wolna Warszawa, ale przede wszystkim niepodległa Polska.

Niestety Polacy – Warszawiacy byli w tej walce osamotnieni. Dowództwo liczyło, że po kilku dniach walki uda się wyzwolić stolicę od bardzo okrutnej, hitlerowskiej okupacji. Wkrótce do Warszawy miały wkroczyć wojska Armii Czerwonej i celem powstania miało być opanowanie miasta wyprzedzające komunistów. Spodziewano się także pomocy ze strony aliantów.

W walkach o Warszawę zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Śmierć poniosło również 3,5 tysiąca żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Największe straty były po stronie cywilnej. Stolica w ten sposób straciła 180 tysięcy mieszkańców. 500 tysięcy pozostałych przy życiu wypędzono z miasta, które zostało przez Niemców zrównane z ziemią. Niemieccy żołnierze po upadku powstania, w ramach zemsty za pomocą dynamitu zniszczyli całą zabudowę miejską.

Zrujnowana Warszawa stała się symbolem II wojny światowej, ale przede wszystkim przykładem bohaterstwa i ceny, jaką za heroiczną walkę trzeba było ponieść. Tak ważna jest więc pamięć, która po 78 latach nie ginie.

Skomentuj post