Kierowca ciężarówki w powiecie dąbrowskim miał 2,5 promila

Policjanci dąbrowskiej drogówki zatrzymali nietrzeźwego kierowcę tira, który jechał drogą krajową nr 73 w kierunku Tarnowa. Mężczyzna kierował ciężarówką mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. W takim stanie 50-letni mieszkaniec województwa pomorskiego stwarzał poważne zagrożenie w ruchu drogowym.

Wczoraj (08.08.br.) około godz. 8.40,  na ulicy Kościuszki w Szczucinie policjanci z drogówki sprawdzając trzeźwość poruszających się drogą krajową nr 73, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego zestawem pojazdów przystosowanym do przewozu bydła. Mundurowi, po otwarciu drzwi kabiny kierowcy, wyczuli silną woń alkoholu.

Zachowanie i wygląd mężczyzny siedzącego za kierownicą pojazdu wskazywały, że jest mocno nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 50-taka ponad 2,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mieszkańcowi województwa pomorskiego prawo jazdy. Natomiast pojazd, którym się poruszał został przekazany innemu  kierowcy. Teraz kierowca na “podwójnym gazie” odpowie przed sądem, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2. Pomimo rosnącej świadomości społecznej należy pamiętać, że jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie, jest według statystyk jednym z najpoważniejszych przestępstw w ruchu drogowym i jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

Przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

– od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy  na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

– powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat, grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

źródło: Małopolska Policja 

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.