Będą zmiany w małopolskiej uchwale antysmogowej? (ZDJĘCIA)

Trwają konsultacje ws. uchwały antysmogowej. Dzisiaj odbyło się spotkanie z prezydium zarządu Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski. Wzięli w nim udział: marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Józef Gawron, prezes Forum Małgorzata Małuch, wiceprezes Paweł Sala – burmistrz Miasta i Gminy Maków Podhalański oraz Marek Jamborski – wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca i Jakub Jamróz – wójt Gminy Łapsze Niżne.

Podczas piątkowego spotkania omówiono stanowisko zarządu w sprawie uchwały antysmogowej i trwających konsultacji społecznych w tym temacie.

– Głos samorządowców, który jest także głosem mieszkańców jest dla nas bardzo ważny. Wsłuchujemy się w ich opinię. Dziś zarząd Stowarzyszenia poinformował nas, że mają zbieżne stanowisko z uchwałą zarządu. Podnoszą, że konieczna jest zmiana, co wynika z troski o mieszkańców. Każdy z nas chce żyć w czystym powietrzu i do tego dążymy mówi po spotkaniu marszałek Witold Kozłowski.

Najważniejsze zmiany w uchwale:

– od 1 stycznia 2024 roku nie będzie można użytkować bezklasowych kotłów na węgiel i drewno. Można je wymienić m.in.: na kocioł gazowy, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, pompę ciepła, kocioł olejowy lub kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu.

– od 1 stycznia 2024 roku dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%.

Opinie i uwagi do projektu można przesyłać do 23 sierpnia br. w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Środowiska, ul. Królewska 57, 30-045 Kraków oraz za pomocą formularza internetowego, dostępnego na stronie internetowej, gdzie znajduje się także projekt uchwały.

źródło: UMWM w Krakowie

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.