Gmina Czarny Dunajec zalana. Dramat mieszkanki Cichego (ZDJĘCIA)

To była bardzo pracowita sobota dla podhalańskich służb. Przez powiaty nowotarski i tatrzański przeszły ogromne nawałnice. Największe zniszczenia miały miejsce na terenie gminy Czarny Dunajec, a w miejscowości Ciche dramat przeżyła mieszkanka jednej z posesji, której żywioł odciął jedyną drogę do domu. 

– Dramat dotknął starszą kobietę, mieszkankę Cichego Środkowego. Drogę dojazdową ma zagrodzoną i nie może z niej korzystać. Jedynym rozwiązaniem, by dostać się w kierunku drogi głównej, była postawiona wraz z sąsiadami drewniana ława.Teraz mieszkanka Cichego została odcięta od świata. W razie problemów strażacy ani ratownicy nie będą mogli się dostać na jej posesję. Kobieta nie ma też możliwości przejść suchą stopą przez ten potok. Wprawdzie w pobliżu jest prywatny mostek, ale niedostępny dla innych mieszkańców – informuje portal Góral Info.

Sąsiedzi pomagający kobiecie na co dzień, zastanawiają się, co w tym przypadku mają zrobić. Została jedynie drewniana żerdź, po której nie da się przejść. Ławę trzeba będzie ponownie zbudować. Jednak zanim to nastąpi minie jakiś czas.

Zalany Ratułów

Epicentrum nawałnic na Podhalu można odnotować w miejscowościach Ciche, Ratułów i Nowe Bystre. Spadło bardzo dużo deszczu. Drogi boczne zamieniły się w rwące potoki, a droga główna z Nowego Bystrego przez Ratułów stała się rzeką. Po godzinie 15.00 opady ustały, ale woda jeszcze nie zdążyła spłynąć. Zalanych zostało wiele posesji i piwnic w budynkach mieszkalnych. Żwir i kamienie wypłynęły na drogę. W ruch poszły motopompy, łopaty i miotły.

W miejscowościach tych wielokrotnie wzywano strażaków. Pracują tam zastępy z OSP Nowe Bystre, OSP Ząb, OSP Ratułów Górny, OSP Ratułów Dolny, OSP Czerwienne Dolne, OSP Ciche Dolne, OSP Ciche Środkowe, OSP Ciche Górne I, OSP Ciche Górne II i OSP Czarny Dunajec.

Z pomocą ruszyli też mieszkańcy tych miejscowości, którzy mówią, że to klęska żywiołowa. Podkreślają, że boczne drogi są niedostosowane do takich zjawisk pogodowych. Dodatkowo wiele przepustów zostało zatkanych i dlatego woda wylała na drogę główną i posesje.

fot. Góral Info

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.