Dron pomógł odnaleźć zaginionego na Podhalu (ZDJĘCIA)

To była akcja poszukiwawcza na szeroką skalę, która może być przykładem wzorowej współpracy służb dla innych tego typu działań. 17 września funkcjonariusze Policji, strażacy, grupy poszukiwawcze oraz ratownicy TOPR poszukiwały zaginionego w lesie 66-latka. Bardzo ważną rolę pełnił dron z kamerą termowizyjną. 

17 września 2022 roku blisko 100 ratowników poszukiwało zaginionego 66-latka, który zagubił się w lesie w powiecie tatrzańskim. Dzięki wykorzystaniu drona z kamerą termowizyjną poszukiwanego zdołano szybko zlokalizować. Nowoczesny sprzęt w rękach doświadczonego operatora okazał się niezwykle pomocny.

Poszukiwania osób zaginionych to jeden z wielu obszarów, które realizuje Policja. Wykorzystywanie w poszukiwaniach nowoczesnych technologii okazuje się niezwykle przydatne, o czym mogli się przekonać policjanci i ratownicy uczestniczący w szeroko zakrojonych poszukiwaniach 66-latka, który podczas spaceru zagubił się w kompleksie leśnym w pobliżu miejscowości Murzasichle i Małe Ciche.

Do działań poszukiwawczych zaangażowano ponad 100 ratowników oraz policyjnego psa tropiącego. Działania wymagały szczególnie szybkiego działania gdyż osoba zaginiona miała problemy zdrowotne, a ponadto zapadała już noc. Do poszukiwań wykorzystano również drona z kamera termowizyjną, którego operatorem był ratownik TOPR-u, na co dzień tatrzański policjant.

– Dzięki wykorzystaniu tego sprzętu w kompleksie leśnym ujawniono obszar z podwyższoną temperaturą, a obraz na kamerze wskazywał sylwetkę człowieka. Uzyskana w ten sposób lokalizacja pozwoliła na szybkie odnalezienie zaginionego. Po raz kolejny okazało się, że nowoczesny sprzęt w rękach doświadczonego operatora (policjanta) okazał się niezwykle pomocny, a poszukiwania miały szczęśliwy finał – informuje KPP w Zakopanem.

Rodzina zaginionego zamieściła podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w poszukiwania.

W działania poszukiwawczych brali udział: Policja Zakopane, Podhalańska Grupa Poszukiwawczo Ratownicza, KP PSP Zakopane, Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Myślenice, OSP Kościelisko, OSP Dzianisz Górny, OSP KSRG Zakopane-Olcza, Ochotnicza Straż Pożarna w Poroninie, OSP Małe Ciche oraz OSP Murzasichle.

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.