Nie żyje Franciszek Pieczka

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, historia polskiego kina Franciszek Pieczka nie żyje. Smutną wiadomość przekazał w piątkowy wieczór Tadeusz Deszkiewicz z Radia Dla Ciebie. Aktor miał 94 lata. 

– Dziś po południu odszedł od nas jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorów polskich FRANCISZEK PIECZKA, Kawaler Orderu Orła Białego. Panie Franciszku będziemy pamiętać nie tylko Pański wielki kunszt aktorski, ale także wspaniałe serce, empatię i ogromną dobroć. Żegnam. Nigdy nie zapomnimy! – poinformował w mediach społecznościowych Tadeusz Daszkiewicz.

Franciszek Pieczka to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Był Kawalerem Orderu Orła Białego. Popularny Gustlik Jeleń z “Czterech pancernych i pies” urodził się w 18 stycznia 1928 roku w miejscowości Godów na Górnym Śląsku. W 1954 roku uzyskał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Swoje pierwsze role odgrywał na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze i Teatru Ludowego w Nowej Hucie.

W tym samym roku zagrał w “Pokoleniu” Andrzeja Wajdy. Kolejne jego role to “Matka Joanna od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza oraz “Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa. Jego kariera nabrała rozpędu w latach 1966-1970, kiedy to Franciszek Pieczka zagrał Gustlika Jelenia w “Czterej pancerni i pies”. Później tworzył kreacje w dziesiątkach filmów takich jak “Potop” Jerzego Hoffmana czy rola świętego Piotra w “Quo Vadis” Kawalerowicza.

Jego ostatnią rolą, którą Polacy zapamiętają na bardzo długo jest kreacja Stacha Japycza w serialu “Ranczo”. Aktor został w 2011 roku odznaczony za wybitne zasługi dla kultury narodowej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast w 2015 roku laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. W 2017 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.