Rekord Małopolskiej Policji. Przebadali 17 000 kierowców

Małopolska Policja idzie na rekord. W poniedziałek 10 października od godziny 6 do 9 rano funkcjonariusze przebadali alkomatem ponad 17 000 kierowców w ramach akcji “Alkohol i Narkotyki”. Ujawniono 31 kierujących pod wpływem alkoholu i 2 osoby prowadzące pojazd po narkotykach. 

W poniedziałek 10 października, w godzinach od 6.00 do 9.00 w Małopolsce, policjanci przeprowadzili kolejne ogólnowojewódzkie działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”, których efektem było ujawnienie 31 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu oraz 2 kierujących pod wpływem narkotyków.

Ostrzegamy – jazda pod wpływem alkoholu jest zawsze niebezpieczna, bowiem nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcję kierowcy.

Przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

❗️Jeżeli badanie trzeźwości wykaże:❗️

👉 od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

👉 powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywną. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Warto podkreślić, że okresie dziewięciu miesięcy bieżącego roku małopolscy policjanci ruchu drogowego na zawartość alkoholu w organizmie przebadali 722 818 kierujących, tj. wzrost o 488 453 badania, czyli o 208 % więcej w porównaniu do tego samego okresu 2021 r. Ujawniono 5426 nietrzeźwych kierujących, tj. wzrost o 894, czyli o 20 %. Na zawartość środka działającego podobnie do alkoholu (narkotyków), badaniu poddano 1 660 kierujących tj. wzrost o 361 badań, czyli o 28 % w porównaniu do tego samego okresu 2021 r. Ujawniono 387 kierujących pod wpływem środka odurzającego/po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu, tj. wzrost o 4, czyli o 1 %.

źródło: Małopolska Policja 

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.