“208” znika z rozkładu. Mieszkańcy Gminy Zabierzów protestują

Wszystkie osoby korzystające z krakowskiej komunikacji miejskiej znajdą doskonale linię 208, która kursuje z krakowskiego lotniska Balice na Dworzec Główny. Niestety po wprowadzonych zmianach z dniem 19 listopada jedna z najpopularniejszych linii autobusowych zostaje całkowicie zlikwidowana. Powstała już petycja przeciwko tej bardzo kontrowersyjnej decyzji.

W poniedziałkowy wieczór na facebookowym profilu Platformy Komunikacyjnej Krakowa – PKK poinformowała o zmianach w rozkładach jazdy. – Linia autobusowa “208” kursująca od 47 lat na lotnisko w Balicach, decyzją ZTP i gminy Zabierzów z dniem 19 listopada 2022 r. zostanie zlikwidowana – czytamy.

Decyzja podjęta przez gminę Zabierzów oraz Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie oburzyła pasażerów. Linia “208” działała bowiem od 47 lat i to nieprzerwanie. Była bardzo oblegana przez pasażerów, a teraz aby dostać się do Lotniska w Balicach trzeba będzie skorzystać z połącznia kolejowego. Jest to z pewnością duże wykluczenie komunikacyjne mieszkańców Zabierzowa, korzystających z usług krakowskiego MPK.

  • Pewnego rodzaju rekompensatą mają być następujące zmiany:
  • “218” będzie kursować co ok. 45 minut cały dzień;
  • “238” zostanie wzmocniona w szczycie;
  • “300” zostanie wydłużona do Nowego Kleparza (prawdopodobnie dalej przez Rondo Grunwaldzkie).

Zabierzów. Dzwon na ulicy Krakowskiej (ZDJĘCIA)

W sieci jest już specjalna petycja stworzona przede wszystkim przez mieszkańców gminy Zabierzów “NIE dla likwidacji linii “208”. Do tej pory podpisało ją blisko 480 osób. Poniżej prezentujemy jej treść oraz link.

Szanowni Państwo! 

-> W imieniu mieszkańców Gminy Zabierzów, a także pasażerów podróżujących linią 208 z Dworca Głównego do lotniska w Balicach zwracamy się z wielką prośbą do Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie oraz Radnych Gminy Zabierzów o wstrzymanie się z tymi drastycznymi zmianami. 

-> Linia 208 jest ważna dla naszych mieszkańców, gdyż można dzięki niej dojechać do centrum Krakowa bez konieczności przesiadki. Z tego połączenia codziennie korzysta sporo osób i jest to duże ułatwienie dla nas, co powinny wykazać pomiary, które odbyły się na wiosnę i które trwają teraz na linii 208. To także jedyne połączenie z Balic, Szczyglic, Rząski dla pracowników lotniska, czy chociażby dla tych co będą chcieli gdzieś polecieć. 

-> Skandaliczny jest również fakt, że ani Gmina Zabierzów ani ZTP nie konsultowały zmian z pasażerami i mieszkańcami, tylko postawiły ich przed faktem dokonanym.

-> To także było jedyne połączenie autobusowe z Dworca Głównego do lotniska w Balicach. Po zmianach jakie ZTP chce wprowadzić, nie będzie żadnej linii autobusowej z Dworca Głównego do Balic. Zostanie tylko pociąg, który kosztuje w jedną stronę 17zł! (normalny) podczas gdy na 208 bilet kosztował 6zł! To prawie trzykrotnie więcej droższy bilet. Czy o to nam chodzi w transporcie publicznym? Żeby zniechęcić pasażerów wybierających komunikację miejską, którzy dzięki tym zmianom przesiądą się do swoich aut i spowodują jeszcze większe korki? Nie tędy droga powinna iść… Zwłaszcza, że dzięki tym zmianom na lotnisku zostanie tylko linia 300, która kursować ma z Nowego Kleparza (co jest nieporozumieniem bo będzie na starcie spóźniona po kilka minut) i linia 209 kursująca co około 2 godziny. Będziemy mieć prawdopodobnie najgorszy dojazd na lotnisko z całej Polski. 

-> Również było to jedyne połączenie dla studentów z Miasteczka Studenckiego do Dworca Głównego. Co prawda raz na godzinę, ale było bardzo oblegane zwłaszcza w piątki i w niedzielę. Jasne, można się przesiąść, jest jeszcze 501 pod UEK, ale lepiej dojechać bezpośrednio i nie musieć chodzić z walizkami niż przesiadać się raz albo dwa razy w przypadku kiedy nie byłoby 501.

-> Rekompensata za zabranie 208 dla mieszkańców Balic, Szczyglic, Rząski i Mydlnik w postaci częstszego kursowania linii 218 (z F60 na F45) i zwiększenia częstotliwości w szczycie na linii 238 jest nieadekwatna do tego co było, i co będzie. W Gminie mamy coraz więcej mieszkańców, coraz więcej ludzi buduje się w naszych miejscowościach. Mydlniki to również duże osiedle, które generuje duże potoki na 139 i pasażerowie korzystali z 208 też jako z linii dodatkowej, uzupełniającej 139, czy jako bezpośredniej do Dworca Głównego. Najbardziej stratni będą mieszkańcy Balic i Szczyglic, gdzie jeździły linie 208 i 218. Z dwóch linii, które kursowały średnio co 1h (razem w niektórych godzinach co 30min) zostanie JEDNA! (218) z częstotliwością wynoszącą 45min. Więc zmiana jest tutaj ewidentnie na minus. Z 39 kursów w dzień powszedni zostanie około 27-28. Sprawa się bardziej komplikuje jeśli popatrzymy na weekend. W weekend będzie mała  rekompensata za zabranie linii 208. Zostanie tylko 218, które kursować będzie średnio co 1 godzinę. Więc zamiast 27 kursów w ciągu dnia zostanie około 16! Tak więc widzimy, że w Balicach kursów ewidentnie ubędzie. 

-> Oczywiście doceniamy wzmocnienie na linii 218, a także na 238, była to najbardziej oblegana linia w całej Gminie Zabierzów, ale nie powinno odbywać się to kosztem usunięcia linii 208. W naszej Gminie powinno się rozszerzać siatkę połączeń autobusowych, tworzyć nowe linie, zwiększać częstotliwość, a nie zabierać te, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony naszych mieszkańców. 

-> Z tego też powodu mówimy stanowcze NIE dla likwidacji linii autobusowej 208 i w imieniu mieszkańców, a także pasażerów bardzo prosimy o wstrzymanie i przemyślenie tej decyzji. Zmiany są głównie negatywne i spowoduje to, że spora część pasażerów przesiądzie się do swoich aut, a to oznacza większe korki i większe zanieczyszczenia. A wszyscy dążymy do tego, żeby wyeliminować jak najwięcej samochodów i żeby był jak najmniejszy smog w naszej gminie, a także Krakowie. 

Mieszkańcy i pasażerowie linii 208.

LINK DO PODPISU

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.