Turyści utknęli na masywie Niżnych Rysów (ZDJĘCIA)

Aż dwanaście godzin trwała niedzielna akcja ratunkowa w Tatrach. Dwóch turystów utknęło w rejonie masywu Niżnych Rysów. Trudne warunki spowodowały zgubienie trasy i ciężką walkę ratowników TOPR. 

Turyści w niedzielę 20 listopada wchodząc na Niżnie Rysy zgubili drogę i utknęli w eksponowanym terenie pod granią. W trudnych warunkach atmosferycznych oraz porywistym wietrze śmigłowcem w miejsce zdarzenia udało się przetransportować 8 ratowników. Kolejnych zaś na Bule pod Rysami. Ratownicy po dotarciu do poszkodowanych z powodu braku możliwosci podebrania ich przez śmigłowiec opuścili ich przy użyciu liny, a następnie w prostszym terenie, asekurując sprowadzili do Schroniska nad Morskim Okiem.

Cała wyprawa zakończyła się około godziny 23 i prowadzona była w bardzo niekorzystnych warunkach śniegowych oraz atmosferycznych. Udział w niej wzięło 16 ratowników.

W Tatrach po ostatnich opadach śniegu panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Skały przykryte są cienką warstwa śniegu i lodu, a poruszanie się w takim terenie wymaga dużych umiejętności. Ponadto od kilku dni w Tatrach od wysokości 1900 m. obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego.

Przed wyruszeniem w góry zachęcamy do zapoznania się z prognozami pogody i warunkami do uprawiania turystyki oraz sprawdzenia aktualnego stopnia zagrożenia lawinowego.

źródło i fot. TOPR

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.