Jazda na “czołgistę” może grozić wysokim mandatem!

Dla wielu z nas ranne skrobanie szyb, które w okresie zimowym pokryte są warstwą szronu i lodu jest zmorą. Jednak potocznie zwana jazda “na czołgistę” może kosztować nawet 3000 złotych, bo tyle wynosi maksymalny mandat za to wykroczenie. 

Mróz zostawia na szybach naszych samochodów warstwę szronu i lodu. Poranny pośpiech powoduje, że nie zawsze dokładnie odladzamy i czyścimy szyby w naszych pojazdach, co może później skutkować dramatycznymi zdarzeniami na drodze. Jazda samochodem i obserwowanie drogi tylko przez mały fragment odlodzonej powierzchni szyby stanowi bardzo duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu, szczególnie w momencie, kiedy wjeżdżamy na skrzyżowanie, zbliżamy się do przejścia dla pieszych lub włączamy się do ruchu. Pamiętajmy o właściwym utrzymaniu i przygotowaniu samochodu do jazdy!

– Artykuł 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym określa, że pojazd musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Popełnienie takiego wykroczenia może skutkować mandatem karnym w wysokości nawet 3000 złotych – podkreśla KPP w Zakopanem.

Cieszmy się urokami zimy, ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie swoim i innych.

R.W.fot.#policjazakopane

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.