W piątek 28 kwietnia odbyły się główne uroczystości związane z 35-leciem strajków w nowohuckim kombinacie. O godzinie 9:00 zostały złożone kwiaty pod pomnikami i tablicami związanymi z ludźmi „Solidarności”. Trzy godziny później, o godzinie 12:00 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej na os. Szklane Domy 7 została odprawiona uroczysta msza.
Kolejny punkt obchodów miał miejsce o godzinie 14.30, kiedy to odbyło się spotkanie pod tablicą przy Bramie Głównej ArcelorMittal Poland (wystąpienie długoletniego przewodniczącego Komisji Robotniczej Hutników – Władysława Kieliana oraz Edwarda E. Nowaka. Pół godziny później rozpoczęło się spotkanie zaproszonych osób w sali teatralnej w dawnym budynku administracyjnym huty. W programie: hymn, minuta ciszy za zmarłych członków „Solidarności”, wystąpienia zaproszonych gości, wręczenie odznaczeń państwowych, film o Mieczysławie Gilu, odśpiewanie hymnu „Solidarności”.
26 kwietnia Rada Miasta Krakowa przyjęła okolicznościową rezolucję. Na pl. o. Adama Studzińskiego można oglądać wystawę autorstwa dawnego działacza Niezależnego Zrzeszenia Studentów, drukarza i kolportera wydawnictw drugoobiegowych Pawła Zechentera, zatytułowaną „Strajk w Nowej Hucie. 26 kwietnia – 18 maja 1988”. Taka sama ekspozycja stanęła obok pomnika „Solidarności” na pl. Centralnym im. Reagana w Nowej Hucie.
– 26 kwietnia 1988 roku rozpoczął się w nowohuckim kombinacie strajk okupacyjny. Protest objął prawie wszystkie wydziały i zakłady ówczesnej Huty im. Lenina. W przekazanych dyrekcji postulatach, poza podniesieniem płac i ponownym przyjęciem do pracy zwolnionych w stanie wojennym za działalność związkową kolegów, w ramach tzw. postulatów solidarnościowych żądano także podwyżek płac dla pracowników służby zdrowia, oświaty, emerytów i rencistów. Mimo prób negocjacji pomiędzy dyrekcją kombinatu a strajkującymi robotnikami, prowadzonych za pośrednictwem delegacji Episkopatu, w nocy z 4 na 5 maja 1988 r. strajk został brutalnie spacyfikowany przez oddziały ZOMO i brygady antyterrorystyczne – czytamy w rezolucji radnych Krakowa.
– Dzisiaj, w 35. rocznicę rozpoczęcia strajków w nowohuckim kombinacie ważnym jest przypomnienie roli jaką odegrała „Solidarność" w tych przełomowych wydarzeniach. Jest to okazja do oddania hołdu bohaterom tamtych dni, jakże często zapomnianym i pomijanym - samych pracowników Huty, jak i różnych środowisk i osób, które udzieliły wielkiego wsparcia hutnikom. Rada Miasta Krakowa wyraża słowa uznania i podziękowania tym wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli i wspomagali strajki przyczyniające się do odzyskania niepodległości – podkreślają radni w rezolucji.
Napisz komentarz
Komentarze